Nedostatek sadbových brambor na Ukrajině – příležitost pro české exportéry

15. 3. 2024

Položka, ve které je Ukrajina závislá na dovozu. Ukrajinští zemědělci nemají opět dostatek kvalitních sadbových brambor. Vzhledem k řadě faktorů může tento deficit trvat i několik let.

Podle ředitele společnosti Agrico Ukraine LLC, která je jedním z lídrů na trhu dovážených sadbových brambor, omezení na hranicích Ukrajiny komplikují dodávky ze západní Evropy, zejména v jarních měsících. Vzhledem k situaci panuje nejistota ohledně dostupnosti dostatečného množství dováženého osiva před sezónou výsadby, což ohrožuje plány na pěstování brambor s vysokou reprodukcí. Podle údaje v registru odrůd osiv na Ukrajině patří polovina odrůd brambor zahraničním vývozcům. Pokud vezmeme skutečné množství brambor na polích, pak 20-30 % jsou brambory ukrajinského původu a zbytek, tj. 70-80 % jsou zahraniční, které se většinou dováží z Německa a Nizozemska, částečně z Polska a Francie. Ukrajinští zemědělci současně vyjadřují   pochybnosti o dostupnosti dostatečného množství sadbových brambor v Evropě, zejména po změnách způsobených pandemií COVID-19 a nárůstem poptávky po hranolkách po znovuotevření evropských restaurací.

Dovoz vepřového masa

Import vepřového masa byl v únoru 2024 vyšší než o měsíc dříve, tvrdí analytici Asociace chovatelů prasat Ukrajiny. Podle předběžných celních statistik činil objem dovozu vepřového masa (UCG FEA 0203) v únoru 443 tun, což je třikrát více než v lednu. "Průměrná celní hodnota kilogramu čerstvého, chlazeného a mraženého vepřového masa dovezeného v únoru činila 2,4 USD. Snížení celní hodnoty surovin o 12 % umožnilo ztrojnásobit objem dovozu vepřového masa ze zahraničí ve srovnání s předchozím měsícem. Celkový dovoz od začátku roku 2024 představuje cca 600 tun. Hlavními dodavateli vepřového masa jsou Belgie, Dánsko, Nizozemsko a Kanada. Vývoz vepřového masa za sledované období 2024 činil asi 300 tun v hodnotě cca 764 tisíc USD.

Dovoz másla na Ukrajinu

Během února 2024 Ukrajina dovezla 615 tun másla, což je 13,6krát více než ve stejném období loňského roku. Svědčí o tom údaje Státní celní správy, uvádí ProAgro Group s odkazem na AgroTimes. V peněžním vyjádření bylo v prvním měsíci roku 2024 vynaloženo na dovoz 10,2krát více (3,8 mil. USD) než v lednu 2023. V lednu letošního roku se máslo dováželo především z Nizozemska (51,1 %), Polska (20,2 %) a Francie (14,2 %), Naproti tomu bylo v lednu 2024 vyvezeno 257 tun domácího másla. To je 3,4krát méně než ve stejném období loňského roku. V peněžním vyjádření činil vývoz másla 1,6 mil. USD.  Od začátku roku 2024 nakupují nejvíce domácího másla Moldavsko (63,7 %), Izrael (26,3 %) a Gruzie (4 %).

Zpracoval:
Petr Sochor
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Kyjevě
tel: +380 506 138 519, e-mail: petr.sochor@mzv.gov.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.