Mezinárodní dopravci se vrací na Ukrajinu

7. 6. 2024

Ukrajina se vrací ke globálnímu kontejnerovému obchodu po více než 800 dnech od data vypuknutí války. Mezinárodní dopravní společnosti se vrací na Ukrajinu, i když ukrajinské přístavy stále zůstávají v ohrožení.

Německý dopravce Hapag-Lloyd se stal prvním provozovatelem, který v květnu tohoto roku začal nabízet kontejnerové služby na Ukrajinu a z Ukrajiny. Společnost Mediterranean Shipping Co (MSC) oznámila plány na znovu obnovení dopravní linky mezi Tureckem a Ukrajinou. Společnost Hapag-Lloyd oznámila dohodu na spolupráci s rumunsko-ukrajinskou dopravní a logistickou společností Iteris Feeders se sídlem v Oděse.  I přes opakované útoky na ukrajinskou námořní infrastrukturu se letos výrazně zvýšila lodní doprava z Ukrajiny. Jedná se převážně o tzv. suché náklady, hlavně obiloviny. Kromě dodávek obilí se v posledních měsících zvýšil ukrajinský vývoz železné rudy, zejména do Číny.  Dle informací ukrajinských dopravních firem se objemy přepravovaného zboží vracejí na předválečnou úroveň.

Díky zakarpatskému vínu byla Ukrajina uznána jako vinařský národ

Ukrajinský národní úřad pro duševní vlastnictví a inovace zaregistroval nové zeměpisné označení – "Zakarpatské/Zakarpatské víno". Informovalo o tom Ministerstvo hospodářství Ukrajiny.  Označení se bude používat pro bílá, růžová a červená vína vyráběná v jihozápadní části Zakarpatské oblasti, kde Panonská nížina přechází do svahů Karpat. Tato událost je významná nejen pro Zakarpatskou oblast, ale i pro celou Ukrajinu. Zdůrazňuje jedinečnost ukrajinské kultury a podporuje její popularizaci na mezinárodní scéně. Ukrajinská korporace pro vinařství a vinařský průmysl "Ukrvinprom" již dříve zapsala vinařské a vinařské zóny do příslušného amerického registru, čímž oficiálně uznala Ukrajinu jako vinařskou zemi. V současné době probíhá registrace značky Víno Ukrajiny, která pomůže zvýšit mezinárodní uznání ukrajinských vín.

Průměrné platy zemědělců na Ukrajině

Průměrná měsíční mzda v zemědělském sektoru na Ukrajině, navzdory meziročního nárůstu o 19 %, dosáhla v tomto roce 15 tis. UAH. Kurs 1 EUR = 44 UAH.  Oznámil to předseda Výboru Nejvyšší rady pro finance, daně a celní politiku Ukrajiny, Danylo Hetmantsev. Zemědělský sektor je považován za vedoucí sektor národního hospodářství, zajišťuje více než 60 % ukrajinského vývozu.

Zdroj: Ministerstvo hospodářství Ukrajiny a  Ministerstvo agrární politiky a potravin Ukrajiny

Zpracoval:
Petr Sochor
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Kyjevě
tel: +380 506 138 519, e-mail: petr.sochor@mzv.gov.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.