Změna vlastnické struktury ve společnosti FORTENOVA GRUPA

25. 3. 2022

Jak uvedl portál „e-Kapija“, dne 18. 3. 2022 podepsala ruská banka SBERBANK smlouvu o prodeji svého 44% podílu v chorvatské společnosti FORTENOVA GRUPA (bývalý AGROKOR, který zná i řada českých potravinářských i zemědělských společností). Smlouva byla podepsána s maďarskou investiční společností Indotek Group.

Změna vlastnické struktury ve společnosti FORTENOVA GRUPA

Spekuluje se však, že za majitelem této společnosti stojí americký kapitál, a to společnost Bohemian Companies, která patří vlivné rodině Stryker. Cena nebyla zatím zveřejněna a samotné převzetí společnosti proběhne během několika týdnů po provedení „due dilligence“.

Jedná se o logický krok ruské banky, která se úplně stahuje s evropského trhu. Vstup investičních společností do tohoto největšího regionálního zemědělsko-potravinářského komplexu bude mít určitě dopady na situaci v zemědělství a potravinářství ve všech zemích regionu, kde FORTENOVA GRUPA působí. Společnost má své výrobní, logistické a obchodní aktivity v Chorvatsku, Slovinsku, Srbsku, Bosně a Hercegovině, Černé Hoře a také v Maďarsku. 

Lze předpokládat, že nový majitel bude prodávat jednotlivé společnosti ze skupiny firem patřící FOTRENOVA GROUP a první bude, podle portálu „e‑Kapija“, pravděpodobně obchodní sít, o kterou má zájem vedoucí francouzský maloobchodní řetězec Auchan.

Tyto změny mohou mít dopady i na české potravinářské firmy, které v současné době dodávají do chorvatského Konzumu, slovinského Mercatoru nebo srbského maloobchodního řetězce IDEA. Všechny tyto maloobchodní řetězce totiž patří společnosti FORTENOVA GRUPA a jsou předmětem zájmu francouzské společnosti Auchan, která si jejich koupí zajišťuje významný podíl na trhu potravin v zemích západního Balkánu.

Vstup Auchanu na tento trh může být naopak příležitost pro ty české potravinářské firmy, které už do Auchanu (například v Polsku nebo Maďarsku) dodávají a budou tak moci snáze vyjednat své dodávky i na jih Evropy.

Bosna a Hercegovina zvažuje zákaz vývozu surového dřeva

V Bosně a Hercegovině aktuálně probíhá debata o potřebě zákazu vývozu surového dřeva. Důvodem je, že se domácí dřevozpracující průmysl potýká s nedostatkem surovin. Například jen v Republice Srbské v Bosně a Hercegovině jsou kapacity dřevozpracujícího průmyslu více než 2x vyšší než je momentální možná těžba.

Situaci také zhoršuje snížený dovoz dřeva z Ukrajiny a stále vysoký vývoz surového dřeva a to především bukového a dubového. Bosna a Hercegovina proto také řeší část svých potřeb dovozem surového dřeva i z České republiky, odkud za uplynulý rok dovezla dřevo za více než 150 milionů korun a jen za leden tohoto roku to bylo za skoro 25 milionů korun.

Situaci s nedostatkem dřeva chce Bosna a Hercegovina řešit, kromě již zmíněného možného omezení vývozu surového dřeva, také odminováním stále zaminovaných lesních ploch, výstavbou nových lesních cest, výsadbou nových stromů a také postupnou mechanizací těžby. Nové stroje pro těžbu a zpracování stromů jsou nezbytné, protože musí nahradit ubývající lidskou pracovní sílu v bosenských lesích. Zde by mohl být prostor i pro dodávky české techniky pro lesní práce.

Zpracoval:
Vladimír Váňa
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě
Tel: +420 702 169 425, E-mail: Vladimir_Vana@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.