V Bosně a Hercegovině proběhla modernizace mlékárny gigantu Lactalis

Jak uvedl portál „e-Kapija“ v pátek 7. 7. 2023 otevřela společnost Lactalis BH ve své mlékárně ve městě Gradačac v Bosně a Hercegovině novou výrobní linku na výrobu UHT mléka.

Otevřením nového provozu, který se rozprostírá na 788 m2, dochází k navýšení kapacity výroby trvanlivého mléka značek Dukat a Alpsko mleko o více než 16 %. Hodnota investice byla 2,4 mil. EUR a již příští rok Lactalis BH plánuje další investici ve výši 1,3 mil. EUR na rozšíření kapacity výroby jogurtů. Francouzská společnost Lactalis je v Bosně a Hercegovině přítomná od roku 2007, kdy z malé mlékárny Inmer vybudovala jednu z největších mlékáren v zemi. Lactalis BH neustále investuje do svého rozvoje a postupně tak upevňuje svoji pozici v zemi.  Dobré je, že mlékárna podporuje také výrobce mléka, kterým přispívá i na nákup nových jalovic. V rámci tohoto programu řada bosenských farmářů nakoupila své jalovice právě v České republice. V současné době je mlékárna Lactalis BH největší vývozce mléka a mléčných výrobků z Bosny a Hercegoviny, kde se na celkovém vývozu těchto produktů podílí více než 30 %. Její produkce se vyváží především do okolních zemí jako Srbsko a Černá Hora.  Ve Federaci Bosny a Hercegoviny, kde se tato mlékárna nachází, má výroba mléka více než 50 % podíl na celkové zemědělské produkci země.

Společnost Lactalis má své mlékárny také ve Slovinsku, Chorvatsku a Srbsku. V České republice jsou to Mlékárna Kunín a Mlékárna Klatovy. Výrobky z těchto českých mlékáren se prostřednictvím distribuční sítě Lactalis objevují i na Balkáně. Koncem loňského roku se například na trhu v Srbsku objevilo kromě plátkovaných sýrů také české UHT mléko. Český vývoz sýrů do Bosny a Hercegoviny v roce 2022 činil cca 1,4 mil. Kč a do Srbska 3,3 mil. Kč. Český vývoz UHT mléka do Srbska byl v roce 2022 cca 13,7 mil. Kč.

 

Zpracoval:
Vladimír Váňa
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě
Tel: +420 702 169 425, E-mail: Vladimir_Vana@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.