Srbsko zveřejnilo výzvu k čerpání subvencí v zemědělství

1. 12. 2023

Srbsko v těchto dnech, prostřednictvím svého Ministerstva zemědělství, lesnictví a vodního hospodářství, zveřejnilo třetí výzvu na čerpání subvencí v zemědělství.

V této výzvě mohou na investice do zvyšování konkurenceschopnosti čerpat subvence právnické i fyzické osoby a družstva v následujících oblastech:

  1. příprava, manipulace, zjišťování kvality, zpracování a uskladnění setých plodin;
  2. zpracování a distribuce mléka a mléčných výrobků;
  3. zpracování a distribuce masa a masných výrobků;
  4. zpracování a distribuce vína;
  5. zpracování, balení a distribuce medu;
  6. distribuce produkce z rukodělných domácích aktivit;
  7. výkup, zpracování a příprava na další prodej ovoce a zeleniny.

Investice se obecně vztahují na budování objektů na uskladnění a výrobu zemědělských produktů a na nákup nového zařízení. Důraz je kladen i na investice do obnovitelných zdrojů energie a řízení odpadového hospodářství. Zde mohou být zahrnuty například instalace solárních panelů na hospodářských, výrobních či skladových objektech.

Celkově je v rámci této výzvy vyčleněno 750 miliónů dinárů (cca 6,4 mil. EUR) státní podpory pocházející z půjčky Světové banky. Projekty se budou financovat v poměru 50:40:10, kde 50 % bude tvořit státní subvence, 40 % bude komerční úvěr a 10 % spoluúčast investora. Srbsko plánuje tímto způsobem v následujících třech letech podpořit projekty v celkové hodnotě 100 mil. EUR. Srbští investoři mohou v této výzvě podávat žádosti na realizaci svých projektů v období od 4. 12. 2023 do 2. 2. 2024. Minimální hodnota projektu je stanovena na 25 tis. EUR a maximální na 400 tis. EUR (maximální výše státní podpory na jeden projekt je 200 tis. EUR).

Je pravděpodobné, že v Srbsku i v budoucnu budou uplatňovány obdobné výzvy pro dodávky zařízení a technologií v uvedených oblastech. To by mohla být příležitostí i pro české výrobce a dodavatele.

Zpracoval:
Vladimír Váňa
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě
Tel: +420 702 169 425, E-mail: Vladimir_Vana@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.