Srbsko zakázalo vývoz obilovin a aktuálně také jedlého rostlinného oleje

Jak uvedl portál „e-Kapija“ v souvislosti s probíhajícím válečným konfliktem na Ukrajině, který ještě prohloubil krizi na trhu zemědělských plodin a potravin, Srbsko koncem minulého týdne přijalo opatření zakazující vývoz pšenice, kukuřice, mouky, krupice, ale také řepky a slunečnice.

V těchto dnech proběhla novelizace opatření, ve kterém se umožní vývoz obilovin do sousedních zemí (například do Severní Makedonie, Bosny a Hercegoviny, Rumunska a také Albánie) a to na základě kontraktů, které byly podepsány před vyhlášením tohoto opatření. V rámci této novelizace však Srbsko dodatečně zakázalo vývoz jedlého slunečnicového oleje. Toto opatření má zajistit dostatek surovin pro domácí potřeby, a to jak pro výživu lidí, tak i pro potřeby krmení dobytka. Vyhlášená opatření se dotknou i českých společností, které v loňském roce ze Srbska dovezly skoro deset tisíc tun semene řepky olejky v hodnotě skoro 130 milionů Kč a necelé tři a půl tisíce tun slunečnicového oleje za skoro 114 milionů Kč.

Srbsko posiluje pozice svých vinařů

Ministerstvo zemědělství, lesnictví a vodního hospodářství Srbska vypsalo v těchto dnech výzvu k čerpání subvencí na investice do výroby vína a na jeho propagaci pro rok 2022. Subvence jsou určené na posílení pozic především menších vinařství. Jednotliví uchazeči mohou v období od 15. 3. do 29. 4. 2022 podávat své žádosti na subvence pro investice do budování nových objektů, nákupu nového zařízení a strojů pro zpracování vinné révy a výrobu vína. K čerpání subvencí se mohou přihlásit srbské fyzické osoby, firmy a zemědělská družstva. Podmínkou je, aby tito výrobci byli registrováni ve „Vinařském registru“ a aby maximální roční produkce nepřekračovala 20 000 litrů vína. Předkládané projekty mohou být v hodnotě od cca. 8 500 EUR na obecné náklady (např. marketing), nákup nových strojů a techniky od cca. 85 000 EUR a na výstavbu nových objektů od cca. 255 000 EUR. Maximální výše prostředků, které jeden subjekt může čerpat během realizačního období, které je plánováno na jeden kalendářní rok, je cca. 350 000 EUR. Srbský vinařský sektor v posledních letech výrazně posiluje a postupně se orientuje i na vývoz. Některá vinařství vyvážejí své víno do zemí západní Evropy a také do USA a Kanady, tedy tam kde se nachází početná srbská diaspora. Nicméně kvalita srbských vín roste a je možné, že časem mohou konkurovat i českým vinařům, a to především na trzích kde se dosahuje vyšších prodejních cen vína, protože srbská vína nejsou levná.

 

Zpracoval:
Vladimír Váňa
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě
Tel: +420 702 169 425, E-mail: Vladimir_Vana@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.