Srbsko v zemědělství stále více zaměstnává zahraniční sezónní pracovníky

25. 8. 2023

Podobně jako v České republice investice řady zahraničních firem zvýšily v Srbsku zaměstnanost a Srbsko tak stále více musí dovážet pracovní sílu ze zahraničí. 

Podle informací listu „Politika“ se letos v Srbsku od počátku roku vydalo 32 000 pracovních povolení, zatímco za rok 2022 se vydalo celkem 35 000 těchto povolení. Stále více pracovních povolení se vydává v posledních letech i pro sezónní pracovníky v zemědělství, kde v loňském roce se jednalo především o pracovníky z Nepálu a Indie. Letos je v Srbsku, podle listu „Politika“, nejvíce zahraničních sezónních pracovníků z Uzbekistánu a Egypta.  V loňském roce bylo v Srbsku vydáno 491 pracovních povolení pro práci v zemědělství a v letošním roce už je vydáno 564 povolení. Tito pracovníci jsou angažováni především na sběru a třídění ovoce a zeleniny, přičemž denně si vydělají kolem 30 EUR.  Celkově je letos v sezónních zemědělských pracích v Srbsku evidováno 22 862 pracovníků, takže podíl zahraničních pracovníků v zemědělství zatím není výrazný, ale postupně roste (do roku 2021 v Srbsku nebyli evidováni žádní sezónní zahraniční pracovníci v zemědělství).

V Srbsku bude letos nižší úroda švestek

Jak uvedl portál „e-Kapija“ v Srbsku se letos očekává nižší úroda švestek. Důvodem jsou jarní rozmary počasí, které výrazně ovlivnily úrodu u jednotlivých odrůd švestek. V některých regionech Srbska vůbec neplodila raná odrůda „Čačanska lepotica“ a v jiných naopak letos neplodily hlavní odrůdy a to jsou „Stanley“ a „Čačanska rodna“.  Tato situace má vliv i na cenu výkupu švestek, která u první sklízené odrůdy „Čačanska lepotica“ byla pro konzumní švestky kolem 50 dinárů (0,43 EUR) a švestky horší kvality, určené především na zpracování v destileriích, se vykupovaly od 30 do 36 dinárů (0,26 - 0,30 EUR).  Očekává se, že u odrůd „Stanley“ a „Čačanska rodna“, jejichž sklizeň začíná, budou výkupní ceny švestek ještě vyšší. Česká republika dováží ze Srbska především švestkový destilát, kde lze rovněž očekávat vyšší cenu. V roce 2022 se do Česka ze Srbska dovezl ovocný destilát v hodnotě necelých 4 mil. Kč a za prvních pět měsíců tohoto roku dovoz činil 2,5 mil. Kč.

Zpracoval:

Vladimír Váňa
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě
Tel: +420 702 169 425, E-mail: Vladimir_Vana@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.