Srbsko svými potravinami dobývá ruský trh

16. 4. 2021

Ve dnech 12. - 14. 4. 2021 se v Moskvě koná potravinářský veletrh Prodexpo, kde se za pomoci Hospodářské komory Srbska a Rozvojové agentury Srbska představuje 11 srbských potravinářských společností.

Jsou to mlékárenské společnosti Mlekara Šabac, Mlekara UB a Imlek Padinska Skela. Tyto firmy do Ruska vyvážejí především různé sýry a jogurty. Dále jsou to firmy ze sektoru masného průmyslu - Carnex Vrbas, Industrija mesa Topla, Zlatiborac Beograd a firmy, které zpracovávají ovoce, zeleninu a léčivé rostliny - ITN EKO Povlen, MASLI Leskovac, Master Fruits Beograd, Mambikom Agrar Beograd a Mirax Agrar Beograd. Srbsko vyváží do Ruska jak čerstvé ovoce (např. jablka), tak také mražené a konzervované ovoce a mraženou a konzervovanou zeleninu. Srbský ministr zahraničních věcí Selaković, který během své oficiální návštěvy v Ruské federaci navštívil srbskou expozici, uvedl, že těchto 11 vystavujících srbských firem zaměstnává v Srbsku 3 800 lidí a jejich vývoz do Ruska za rok 2020 činil 52 mil. USD. Ministr Selaković také uvedl, že 9 z 10 největších vývozců do Ruské federace jsou společnosti se zahraničním kapitálem, protože si zahraniční investoři uvědomili výhody srbských preferenčních dohod s Ruskou federací, které umožňují bezcelní dovoz řady výrobků ze Srbska do Ruska, pokud je více než 50 % produktu vyrobeno v Srbsku. Srbsko prostřednictvím státní agentury RAS (Razvojna agencija Srbije) podporuje zahraniční investice do potravinářského a zemědělského sektoru a investice v Srbsku by možná mohla být pro české firmy cesta nejen k nástupu na srbský trh, ale také na trh ruský.

Srbsko úspěšně zahájilo plnění první série zkušebních dávek vakcíny Sputnik V

Podle posledních oficiálních údajů (15. 4. v 15,00 hod.) bylo v Srbsku za předchozích 24 hodin registrováno 2 971 nově nakažených (z 14 565 testovaných osob) a 35 zemřelých. Celkem bylo již v Srbsku na základě výsledků 3 646 957 testů potvrzeno 654 870 případů onemocnění, 5 881 osob zemřelo, úmrtnost činí 0,90 %. Ze 7 341 hospitalizovaných je jich 259 připojeno na plicní ventilátor.

Povolení k použití v Srbsku zatím mají vakcíny Pfizer/BioNTech, Sputnik V, Sinopharm a AstraZeneca.

Do rána 15. 4. bylo srbským občanům aplikováno přes 3 000 000 dávek vakcín (z toho přes 1 200 000 druhé dávky). Podle počtu plně naočkovaných v přepočtu na počet obyvatel je Srbsko první zemí v Evropě. Epidemická situace se pomalu postupně zlepšuje. V nemocnicích je méně pacientů, ale znepokojující je počet těch s těžkým průběhem nemoci. Mezi nimi je hodně mladých, kteří nemají žádné jiné nemoci.
Srbsko v Ústavu pro virologii a očkovací látky „Torlak“ v Bělehradě za přítomnosti odborníků z Ruského fondu přímých investic (RFPI) úspěšně zahájilo plnění první série zkušebních dávek vakcíny Sputnik V. Je to první krok k vlastní výrobě vakcíny Sputnik V.

Stále platí, že při vstupu do Srbska je vyžadován od všech cizinců negativní PCR test ne starší než 48 hodin (provedený  laboratoří v zemi, odkud cizinec cestuje). Nařízení předložit test se nevztahuje na cizince, kteří přes Srbsko tranzitují, pokud doba jejich tranzitu přes Srbsko nepřesáhne 12 hodin.

Toto nařízení se nevztahuje na osoby, kterým v Srbsku byla aplikována jedna dávka vakcíny AstraZeneca nebo dvě dávky vakcíny jiných výrobců a předloží patřičné potvrzení.

BOSNA A HERCEGOVINA – zemědělci chtějí blokovat hraniční přechody
Jak uvedl portál „e-Kapija“ rozhořčení a nespokojení zemědělci v Bosně a Hercegovině chtějí, pokud vláda co nejdříve nezavede dodatečné poplatky na dovoz chlazeného a mraženého vepřového a hovězího masa, dne 4. května zablokovat všechny hraniční přechody pro nákladní dopravu v zemi. Dovoz levného masa způsobuje komplikace místním zemědělcům, kteří nemohou prodat svoji produkci, protože cena masa z dovozu je mnohdy výrazně nižší, než jsou jejich výrobní náklady. Hovězí a vepřové maso se do Bosny a Hercegoviny dováží téměř výhradně ze zemí EU, mezi největší dovozce patří Nizozemí, Polsko, Německo či Maďarsko. Česká republika do Bosny a Hercegoviny vyváží především živý skot a tak by případné prosazení požadavků bosensko-hercegovských zemědělců na zavedení dodatečných poplatků na dovoz masa nemělo mít větší dopady na české firmy.  

 

Zpracoval:
Vladimír Váňa
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě
Tel: +420 702 169 425, E-mail: vladimir_vana@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.