Srbsko plánuje na podzim tohoto roku zahájit výrobu traktorů

Jak uvedl portál „e-Kapija“, srbská společnost Majevica z Bačke Palanky (severozápad Srbska) plánuje v září tohoto roku zahájit výrobu vlastního traktoru o výkonu 90kW.

Očekává se, že během září bude vyrobeno a srbským zákazníkům dodáno prvních 10 kusů těchto traktorů. Na jejich výrobě se podílí 40 srbských dodavatelů a přes 800 součástek tak bude původem ze Srbska. V zemi se více než 50 let vyráběl traktor IMT, jeho výroba však byla před 15 lety ukončena. Společnost Majevica, která je výrobcem přípojné zemědělské techniky, vidí výrobu traktorů jako vhodný doplněk pro rozšíření svého sortimentu. V současné době v Srbsku probíhá intenzivní výměna zastaralé zemědělské techniky a očekává se, že v oblasti traktorů pro malá a střední hospodářství bude na srbském trhu prodejní potenciál i následujících 20 let. Společnost Majevica chce nabízet kompletní řešení pro menší zemědělce a spolu s traktorem dodá i další potřebnou mechanizaci, kterou sama také vyrábí. Navíc nabízí zemědělcům i zajímavé kompenzace a za dodanou techniku je např. schopna odebrat zemědělskou produkci, kterou následně sama zobchoduje.

Na srbském trhu mají ještě z dob Československa stále dobré jméno traktory značky Zetor. Bohužel dodávky českých traktorů se v posledních letech pohybují spíše v kusech než desítkách kusů ročně a vznik domácího výrobce může celkové dodávky zahraničních traktorů nižších výkonových tříd, a tím také export traktorů Zetor do Srbska, dále snížit.

 

Zpracoval:

Vladimír Váňa

zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě

Tel: +420 702 169 425, E-mail: Vladimir_Vana@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.