Srbsko má stále problémy s přítomností aflatoxinů v mléku

15. 12. 2023

Na jednání srbské Vlády dne 7. 12. 2023 byla stanovena staronová norma o povolené hladině aflatoxinů v mléku, která činí 0,25 mikrogramů na jeden kilogram mléka. Norma platí od 9. 12. 2023 do 30. 11. 2024.

Od 1. 12. 2024 by měla i v Srbsku být maximální povolená hladina aflatoxinů 0,05 mikrogramů na jeden kilogram mléka, tak jak je stanoveno v EU.  Původně měla v Srbsku už od 1. 12. 2023 platit evropská norma upravující hladinu aflatoxinů v mléku. Vláda tak evidentně zareagovala na situaci, kdy řada srbských producentů mléka, především z řad malých farmářů, není schopna splnit evropskou normu a jejich mléko by zpracovatelé přestali vykupovat. Tuto komplikaci, která by mohla vést k nespokojenosti řady farmářů, si srbské ministerstvo zemědělství v předvolebním čase (dne 17. 12. 2023 v Srbsku probíhají parlamentní volby) nemohlo dovolit, a proto navrhlo prodloužení času přechodu na přísnější evropskou normu. Avšak všechny výrobky, které chce Srbsko dodávat do EU, a mají nějaký podíl mléka, musí splňovat evropské normy. Srbské firmy, které vyrábějí sušenky, čokolády a další výrobky s podílem mléka určené na trh EU proto budou i nadále kupovat sušené mléko od evropských dodavatelů, kteří mají patřičné certifikáty dokládající kvalitu, a to včetně hladiny aflatoxinů do hladiny 0,05 mikrogramů v jednom kilogramu. Zde se mezi dodavatele srbských firem, tradičně řadí i čeští výrobci. V roce 2022 se z České republiky do Srbska dodalo sušeného mléka za 105 milionů Kč a v letošním roce za prvních devět měsíců to bylo přes 22 milionů Kč.

Srbsko nevypsalo koncem roku očekávané subvence na nákup plemenného skotu

Srbské ministerstvo zemědělství prostřednictvím své Agentury pro agrární platby zatím nevypsalo výzvu k čerpání subvencí na nákup plemenného skotu, která měla činit až 50 % z nákupní ceny zvířete. Výzva se očekávala koncem roku, nicméně pravděpodobně nebude vypsána ani počátkem následujícího. Důvodem je jak končící funkční období stávající vlády (v Srbsku se dne 17. 12. 2023 konají parlamentní volby), tak pravděpodobně také neplánované výdaje způsobené africkým morem prasat, kde opatření na jeho likvidaci a náhrady způsobených ztrát odčerpaly značnou část zemědělského rozpočtu. Nevypsání výzvy na čerpání subvencí způsobilo komplikace i některým českým chovatelům, kteří počítali s dodávkami svých jalovic ne srbský trh, stejně tak jako v minulém roce, kdy se z Česka do Srbska vyvezly zvířata v hodnotě kolem 17,7 miliónů Kč. Letos se za prvních devět měsíců podařilo do Srbska vyvézt jalovice jen v hodnotě 1,37 miliónu Kč a s ohledem na nerealizované subvence nelze do konce roku očekávat výrazné navýšení této částky. Pozitivní však je, že Srbsko musí obnovit chovy skotu a lze tak očekávat, že nová vláda opět zařadí podporu rozvoje chovu skotu mezi své priority a vypíše subvence na dovoz plemenného skotu. Je však pravděpodobné, že případné vypsání subvencí nebude na pořadu dne dříve než ve druhé polovině příštího roku.

Zpracoval:
Vladimír Váňa
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě
Tel: +420 702 169 425, E-mail: Vladimir_Vana@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.