Srbsko je významný dodavatel slunečnicového oleje do zemí EU

2. 6. 2023

Jak uvedl portál „e-Kapija“ Srbsko se během prvního kvartálu tohoto roku stalo třetím nejdůležitějším dodavatelem slunečnicového oleje do Evropské unie.

Nahradilo tak Rusko, které s 6% podílem na celkových dodávkách slunečnicového oleje drželo tuto pozici před vypuknutím válečného konfliktu na Ukrajině. V letošním roce z důvodu sankcí Rusko nedodalo do EU žádný slunečnicový olej. První místo v dodávkách slunečnicového oleje do zemí EU patřilo i v prvním kvartále letošního roku Ukrajině, jejíž podíl na dodávkách podle Eurostatu činil stejně jako v prvním čtvrtletí loňského roku 86 %. Na druhém místě se nachází Moldavsko, jehož podíl činil ve srovnávaném období 5 %. Již zmíněné Srbsko mělo ve stejném období podíl na dodávkách 4 %.

Česká republika rovněž srbský slunečnicový olej dováží. Za první tři měsíce tohoto roku se ze Srbska dovezlo 166 tun za 7,3 miliónu Kč. To je ale výrazný pokles oproti srovnatelnému období loňského roku, kdy se dovezlo 917 tun oleje za 32 mil. Kč. Za celý rok 2022 se pak ze Srbska do ČR dovezlo necelých 2 827 tun za více než 111 miliónů Kč. Srbsko má před novou sezónou zatím oleje dost, a to je také důvod, proč v těchto dnech srbská vláda uvolnila cenový strop pro slunečnicový olej v maloobchodním prodeji, který byl cca. 1, 88 EUR (219,99 dinárů) za jeden litr.

 

Zpracoval:

Vladimír Váňa

zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě

Tel: +420 702 169 425, E-mail: Vladimir_Vana@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.