Zůstane Libanon bez elektřiny?

Dolarové rezervy libanonské centrální banky se v důsledku přetrvávající globální krize ztenčují. Podle posledních informací disponuje Centrální banka rezervami cca 20 mld. USD, ze kterých 18 mld. USD jsou povinné rezervy komerčních bank, čímž národnímu hospodářství zbývají k použití pouze cca 2 mld. USD, ze kterých se každý měsíc hradí subvencované položky (pšenice, elektřina, pohonné hmoty a léky).

Dle Centrální banky bude tato částka stačit dotační politice státu do června 2021 a dle odhadů zůstane od 22. června Libanon zcela bez elektřiny.

Libanon již dlouho čelí nedostatku elektřiny. Efektivní kapacita libanonského energetického systému je dnes méně než dvě třetiny poptávky (3,5 gigawattů), z čehož vyplývá deficit 1,5 gigawattů. V některých částech země je elektřina dostupná jen 4 hodiny denně a většina Libanonců se musí spoléhat na dieselové generátory. Státem subvencovaná elektřina je levná (sazby se nezměnily od roku 1994), zatím co náklady na provoz naftových generátorů jsou velmi vysoké a v současné hospodářské situaci v zemi pro mnohé obyvatele nedostupné.  

Státní energetická společnost Electricité du Liban (EdL) doposud fungovala z finančních prostředků z půjčky přidělené v rozpočtu 2020. Vzhledem k současné politické a hospodářské situaci v zemi nebyl rozpočet na rok 2021 doposud schválen. EdL má monopol na výrobu, přenos a distribuci energie v Libanonu; ztráty této společnosti tvoří 40 procent libanonského státního dluhu. V důsledku nedostatku finančních prostředků byla společnost v roce 2021 nucena snížit produkci energie z 1,25 na 1,05  gigawattů.

V posledním týdnu navíc ukončila Libanonu dodávky elektřiny turecká společnost Karpowership vzhledem k tomu, že Libanon jí již rok a půl za elektřinu nezaplatil  a dluh dnes dosahuje více než 180 mil. USD.  Společnost Karpowership poskytovala Libanonu prostřednictvím dvou energetických lodí (plovoucích elektráren) kotvících u libanonského pobřeží od roku 2013 přibližně 380 megawattů (MW) denně, teda téměř 25 % celkové spotřeby elektřiny. V poslední době, v důsledku rostoucího dluhu, dodávky snížila na 240 MW denně. (Pozn.: plovoucí elektrárny  byly poháněné naftou a topným olejem - a nikoli zemním plynem, jak bylo původně navrženo. Výroba elektřiny byla dražší než její výroba na souši; původně mělo jít o krátkodobé řešení do doby, než budou implementovány dlouhodobější, udržitelnější a dostupnější řešení.)

Situace v Libanonu se v souvislosti se šířením COVID-19

Počet nových pozitivních případů nákazy se za  poslední týden snížil na počet cca 300  denně.  Lze konstatovat, že se země vrací do normálního režimu. Roušky jsou zatím povinné  pouze v uzavřených prostorech. Postupně se otevírají hotely, restaurace a maloobchod fungují bez omezení.

Cestování: Při cestě do Libanonu (před nástupem do letadla) se musí cestující (s výjimkou dětí do 12 let) prokázat negativním PCR testem, ne starším než 96 hodin. Po příletu do Libanonu musí všichni cestující podstoupit PCR test na letišti, finanční náklady na test (50 USD) jsou zahrnuty v ceně letenky.  Po příletu do Libanonu již bez karantény.

 

Kontakt:
Ing. Petr Sochor, E-mail: petr_sochor@mzv.cz, Mobil: 00961 70 258 310

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.