Problém nadprodukce ovoce a zeleniny v Libanonu

Tématem dnešních dnů v Libanonu je neočekávána nadprodukce a s tím spojené finanční ztráty libanonských farmářů.23. dubna uzavřela Saúdská Arábie své hranice s dodávkami ovoce a zeleniny z Libanonu poté, co bylo zjištěno, že nedávná dodávka granátových jablek z Libanonu byla naplněna více než 5 miliony tablet Captagon, vyráběných v Libanonu a v Sýrii.

Asi jedna čtvrtina libanonské produkce ovoce a zeleniny se ročně vyváží  do Saúdské Arábie, cca 100 000 tun. Export ovoce a zeleniny vždy vydělával zoufale potřebnou tvrdou měnu. Kolaps libanonské měny LBP znamená, že zemědělci potřebují více než kdy jindy tzv. tvrdou měnu  na nákup hnojiv a dalšího potřebného materiálu. To, že saúdský trh, který celkem pravidelně představoval příjem cca 24 mil. USD ročně, byl prozatím uzavřen pro vývoz a tranzit, znamená pro farmáře velké komplikace, což je přimělo intenzivně hledat alternativní zákazníky v zahraničí.

I navzdory protestům libanonské prozatímní vlády a přijatým opatřením na zlepšení kontroly bezpečnosti hranic, je Saúdská Arábie i nadále odhodlána bojkotovat dovoz libanonské zemědělské produkce. Tuto tvrdou linii z Rijádu lze vysvětlit skutečností, že asi tři čtvrtiny drogově závislých v Saúdské Arábii potvrzují závislost na pilulkách Captagon (amfetamin), oblíbených jak  u bojovníků na Středním východě tak i u  bohatých mladých mužů v Perském zálivu. Lze předpokládat, že obchod s narkotiky bude i nadále pokračovat v souvislosti s tím, jak se libanonský politický a hospodářský systém postupně hroutí. Tato skutečnost  zvyšuje přitažlivost obchodu s drogami.

Situace v Libanonu se v souvislosti se šířením COVID-19

Počet nových pozitivních případů nákazy se za  poslední týden snížil na počet cca 600  denně. Všechny podniky i státní instituce jsou otevřené,  včetně sportovišť a restaurací, bez omezení kapacity. Nečekané rozhodnutí přišlo v podobě nařízení tvrdého „lockdownu“ během 2 svátečních dnů oslavujících konec Ramadánu (svátky Eid al Fitr), tj. ve dnech 13.5. - 14. 5. 2021, kdy musí zůstat všechny státní instituce, školy a maloobchodní provozy uzavřeny. Během těchto 2 dnů znovu platí zákaz nočního vycházení od 20.00 hod. do 06.00 hod. Dle vládního nařízení se jedná o preventivní opatření před kompletním otevřením země a postupným návratem do standardu před vypuknutím celosvětové pandemie. Od data 16. 5. 2021 budou roušky povinné pouze v uzavřených prostorech, mimo nebudou roušky již povinné.

Mezinárodní letiště v Bejrútu je v provozu.  Při cestě do Libanonu (před nástupem do letadla) se musí cestující (s výjimkou dětí do 12 let) prokázat negativním PCR testem, ne starším než 96 hodin. Po příletu do Libanonu musí všichni cestující podstoupit PCR test na letišti, finanční náklady na test (50 USD) jsou zahrnuty v ceně letenky.  Po příletu do Libanonu již bez karantény.

 

Kontakt:
Ing. Petr Sochor, E-mail: petr_sochor@mzv.cz, Mobil: 00961 70 258 310

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.