Obliba drůbežího masa je v Libanonu na vzestupu

22. 4. 2022

Přes velké potíže, které sektor chovatelů drůbeže v Libanonu zažil za poslední 2 roky trvání libanonské hospodářské krize, dokázal syndikát chovatelů drůbeže tuto složitou etapu překonat s minimálními ztrátami.

Drůbežářský sektor zajišťuje potřeby Libanonu navzdory válce na Ukrajině a  s tím spojeným negativním dopadům na potravinářský sektor. Řada zemí v oblasti Blízkého a středního východu zaznamenala prudký pokles produkce kuřat, zejména v důsledku omezení dovozu krmiv z Ukrajiny. Libanon se v produkci kuřecího masa snaží o dosažení soběstačnosti, a to i přes zvýšení cen krmiv a veterinárních léčiv v důsledku války na Ukrajině. Libanonská vláda v tomto týdnu schválila novou dotační politiku s přednostním zaměřením na nákup krmiv a léků pro zemědělský sektor. V této souvislosti byl pod záštitou Ministerstva zemědělství Libanonu nově vytvořen výbor pro veterinární léčiva, který má za cíl úpravy procesů dovozu a prodeje veterinárních léčiv a vakcín. V této souvislosti je potřeba zmínit postavení 2 českých společností, které jsou významnými dodavateli veterinárních léčiv a přípravků pro hospodářská zvířata do Libanonu a Sýrie (import do Sýrie je realizován prostřednictvím libanonských firem). Začátkem dubna tohoto roku navštívil představitel Ministerstva zemědělství Libanonu tyto české výrobce s cílem zintenzivnění jejich exportu do Libanonu.

Výrobky z drůbežího masa zaznamenaly za sledované období r. 2021 – 2022  mnohem menší cenový nárůst oproti cenám hovězího a skopového masa a výrobků z něj. Maloobchodní cena čerstvých chlazených kuřecích prsou se aktuálně pohybuje na úrovni cca 6 – 8 USD/kg, což je, i přes velký pokles koupěschopnosti obyvatel Libanonu, stále cena přijatelná. Pro srovnání, ceny hovězího masa se pohybují na úrovních 16 – 20 USD/kg.

 

Kontakt:
Ing. Petr Sochor
E-mail: petr_sochor@mzv.cz
Mobil: 00961 70 258 310

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.