Libanon je v roce 2023 na prvním místě v inflaci cen potravin

Podle publikované studie Světové banky se Libanon umístil v 1. kvartálu roku 2023 na vrcholu seznamu zemí s nejvyšší mírou inflace cen potravin na světě s nominální inflací cen potravin dosahujících 352 procent.

Pořadí dalších zemí je následující:

Venezuela (158 procent), Argentina (110 procent), Zimbabwe (102 procent), Turecko (53,92 procent), Pákistán (48 procent), Polsko (24 procent), Česká republika (23,5 procent), Německo (21,2 procent) a Švédsko (19 procent).  Libanon také zaznamenal nejvyšší nárůst cen potravin za sledované období od konce února 2022 do konce února 2023, a to o 261 procent.

Zdroj: MF Libanonu

Dovozy zemědělské produkce z Egypta silně znepokojují libanonské farmáře

Silné protesty v tomto týdnu vyvolala zásilka vodních melounů pocházejících z Egypta. Místní farmáři upozorňují, že i přes skutečnost přijetí zásilky vodních melounů v přístavu Bejrút začátkem května tohoto roku, a následném uvolnění do volného prodeje, byl tento akt v rozporu s ujednáním mezi Libanonem a Egyptem, které stanoví, že maximální lhůta pro dovoz vodních melounů z Egypta do Libanonu je datum 30. dubna. Důvodem protestů je skutečnost, že cenově nemohou místní farmáři s libanonskou produkcí konkurovat egyptským dovozům, které jsou výrazně lacinější. Otázkou je, zda Egypt nedodává za tzv. dumpingové ceny v důsledku egyptské nadprodukce.  Obdobná situace vznikla minulý měsíc ohledně dovozu egyptských brambor, které byly také v Libanonu přijaty po ujednané lhůtě pro dovoz, která je u dovozu brambor stanovena na krajní termín 27. března. Jednalo se celkem o 6.000 tun egyptských brambor, které byly, navzdory místním farmářům, propuštěny do volného prodeje.

Zdroj: Agrární komora Libanonu

 

Zpracoval:

Petr Sochor

zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bejrútu

Mobil: 00961 70 258 310, E-mail: petr_sochor@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.