První samořiditelné traktory Kubota na japonském trhu od roku 2026

1. 9. 2023

Japonský výrobce strojů Kubota plánuje uvést na trh první samořiditelné traktory a další zemědělské zařízení schopné vzdáleného řízení již od roku 2026.

Společnost spolupracuje s americkou firmou Nvidia na grafických procesorech pro kamerová zařízení vybavená umělou inteligencí. Stroje budou také disponovat technologií globálního určování polohy (GPS).

Kubota plánuje komercializovat traktory, sázející stroje na rýži a kombajny, které používají kamery a umělou inteligenci pro provoz a dohlížení na lidi a překážky. Současně bude možné několik strojů monitorovat vzdáleně současně. Stroje budou schopny provádět automatizované operace úrovně 3, jak stanovilo japonské ministerstvo zemědělství, což znamená, že je lze sledovat z míst mimo pracoviště, což je v Japonsku novinkou. Bezpilotní zemědělské stroje úrovně 2 (již v Japonsku komercializované), používají lasery a ultrazvukové vlny k detekci překážek a vyžadují blízkého operátora pro vizuální monitorování.

Americká firma vyrábějící zemědělské a stavební stroje, John Deere, komercializovala bezpilotní traktory úrovně 3, ale tyto velké stroje navržené pro rozsáhlé americké farmaření nejsou vhodné pro malé japonské farmy.

Stroje Kubota jsou schopny manévrovat i na malých farmách a mohou zlepšit přesnost práce. Pokud se komercializace v Japonsku osvědčí, společnost doufá, že stroje bude možné exportovat i do jiných zemí v Asii, kde je dostupná půda také omezená.

Samořiditelné stroje pravděpodobně budou stát o 20 % až 30 % více než ostatní modely. Prezident Kuboty, Yuichi Kitao, říká, že společnost má za cíl technologii zjednodušit a tím umožnit snížení cen.

Podle statistik ministerstva zemědělství dosáhl počet japonských zemědělských domácností v roce 2020 1,74 milionu, což byl pokles o 44 % za posledních 20 let. Ti, kdo mohou předat své know-how, stárnou. Usnadnění a zefektivnění zemědělské práce tak snad pomůže nejen starším zemědělcům, ale může také zmírnit nedostatek pracovní síly tím, že přiláká mladší lidi do tohoto odvětví.

Zpracovala:
Irena Leopoldová
zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR v Tokiu
Mobil: ČR: +420 773 743 880, E-mail: irena_leopoldova@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.