Japonsko monitoruje vlastnictví půdy zahraničními kupci kvůli zajištění národní bezpečnosti

18. 8. 2023

Tento krok následuje po odhalení nákupu půdy na jižních ostrovech Japonska, v prefektuře Okinawa, čínskými investory.

Japonská vláda bude žádat zahraniční vlastníky a kupce zemědělské půdy, aby se zaregistrovali a uvedli svou národnost. Tímto krokem, který přináší nový zákon o zemědělství, se Japonsko snaží čelit ekonomickým a bezpečnostním hrozbám.

Nová pravidla začnou platit od 1. září 2023. Národnost vlastníka bude uvedena nejen v katastru zemědělské půdy, ale bude také vyžadována v dokumentech nutných při žádosti o povolení k nákupu půdy. Vláda plánuje modifikovat systém katastru zemědělské půdy a propojit jej s registrem trvalého bydliště. Cizinci, kteří již v Japonsku vlastní zemědělskou půdu, budou muset svou národnost zaregistrovat v katastru zemědělské půdy. Podle nového systému mohou státní orgány pravidelně zveřejňovat statistiky o procentuálním podílu zemědělské půdy vlastněné cizími vlastníky podle zemí nebo regionů.

Společnosti vlastnící půdu budou také mít povinnost každý rok specifikovat svou národnost při hlášení svého vlastnického statusu úřadům. Kromě národnosti budou jednotlivci povinni zveřejnit svoje bydliště, a společnosti budou muset zveřejnit národnosti svých hlavních akcionářů.

 

Zpracovala:

Irena Leopoldová
zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR v Tokiu
Mobil: ČR: +420 773 743 880, E-mail: irena_leopoldova@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.