Japonská vláda sníží cenu pšenice pro zpracování o desetinu

15. 9. 2023

Japonsko od října sníží cenu, za kterou prodává dovozenou pšenici domácím mlýnům na zpracování mouky, uvedlo ministerstvo zemědělství toto úterý. Ceny se sníží v průměru o 11,1 %.

Jedná se o první pokles za tři roky, kdy snížení cen odráží nižší mezinárodní ceny pšenice. Japonsko nakupuje pět druhů mlýnské pšenice z USA, Kanady a Austrálie prostřednictvím dovozních tendrů. Dále je prodává domácím mlýnům za ceny, které stanovuje dvakrát ročně na základě globálních cen, směnných kurzů a dalších faktorů. Nižší světové ceny umožňují Japonsku ukončit speciální opatření, která zavedlo během posledního roku, aby omezilo zvýšení cen a zmírnilo zátěž domácnosti, které se potýkají s nárůstem životních nákladů.

Průměrná nákupní cena dovozené pšenice za posledních šest měsíců klesla díky dobrému počasí v hlavních produkčních oblastech v USA a nižším nákladům na přepravu po moři kvůli slabší poptávce po přepravě v Číně.

Od 1. října bude průměrná cena, za kterou ministerstvo pšenici prodá místním mlýnům, činit 68 240 jenů (465 dolarů) za tunu, což je oproti předchozím šesti měsícům pokles ze 76 750 jenů. Dovoz tvoří více než 80 % celkové poptávky Japonska po pšenici.

Společnost Nisshin Seifun Group a další přední japonské mlýny budou v reakci na úterní oznámení zvažovat snížení maloobchodních a velkoobchodních cen pšeničné mouky. Potravinářské společnosti nyní pečlivě zvažují své možnosti. Společnost Nisshin Seifun Welna z Nisshin Seifun Group snížila tento měsíc maloobchodní ceny za těstoviny jako reakci na nižší ceny severoamerické tvrdé pšenice. Společnost však ještě nerozhodla, zda sníží ceny i pro ostatní výrobky z pšenice.

Globální ceny pšenice dosáhly v březnu 2022 rekordní výše kolem 14 dolarů za bušel kvůli obavám z přerušení dodávek z Ruska a Ukrajiny. Ty společně zodpovídají za cca 30 % globálního exportu pšenice. Od té doby ceny klesly téměř o 60 %, přičemž americký Úřad pro zemědělství předpovídá rekordní úroveň celosvětové produkce ve výši asi 790 milionů tun pro marketingový rok začínající v červnu 2023. V úterý dosáhly ceny bušelu horní hranice 5 dolarů. I tak však zůstávají obavy ohledně globálního trhu. V červenci Rusko opustilo dohodu o obilí, která umožňovala Ukrajině bezpečně vyvážet zboží přes Černé moře.

Zpracovala:
Irena Leopoldová
zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR v Tokiu
Mobil: ČR: +420 773 743 880, E-mail: irena_leopoldova@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.