Čína zakázala dovoz mořských plodů z Japonska; dovoz čerstvých ryb již výrazně poklesl

25. 8. 2023

Čínská vláda uštědřila japonským provozovatelům rybářského průmyslu a prodejcům japonského zboží v Číně další těžký úder, když tento čtvrtek oznámila kompletní zákaz dovozu mořských plodů a dalších mořských produktů z Japonska. Postižené podniky v poslední době čelily extrémně přísným čínským celním kontrolám japonských ryb a mořských plodů.

Nový zákaz, podobně jako omezení, která mu předcházela, jsou vyjádřením čínského odporu vůči vypouštění vody z jaderné elektrárny Fukushima společnosti TEPCO. Japonsko s uvolňováním ošetřené vody začalo ve čtvrtek. Společnost TEPCO uvedla, že hodlá poskytnout náhrady za ztrátu způsobenou škodlivými dezinformacemi spojenými s vypouštěním ošetřené vody.

Podle statistik čínských celních úřadů byla v červenci hodnota dovozu čerstvých mořských plodů z Japonska 450 milionů jenů, což byl pokles o 53 % oproti předchozímu měsíci. Také dovoz mražených ryb, které lze skladovat pouze po určitou dobu, klesl o 13 % oproti předchozímu měsíci.

Ještě předtím, než byl zákaz oznámen, přísné čínské celní kontroly japonských mořských výrobků měly trvat asi dva týdny, což de facto znamenalo embargo na čerstvé mořské plody. Zákaz dovozu mořských plodů z Japonska ovlivňuje japonské restaurace a prodejce japonských potravin v Číně.

Zpracovala:
Irena Leopoldová
zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR v Tokiu
Mobil: ČR: +420 773 743 880, E-mail: irena_leopoldova@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.