Prudký pokles cen hovězího v Číně

7. 6. 2024

Z údajů Ministerstva zemědělství a záležitostí venkova ČLR lze vyčíst, že průměrná velkoobchodní cena hovězího ke konci května 2024 klesla na 61,96 RMB za kilogram oproti 75,93 RMB/kg v loňském roce.

Meziroční pokles činí 18,4 %. Dle odborníků z odvětví stojí za rapidním poklesem cen hovězího na čínském trhu významný převis nabídky nad poptávkou. Jedním z důvodů jsou nižší ceny importovaného hovězího oproti cenám domácích producentů. Průměrná cena hovězího z dovozu loni meziročně klesla o 21 % na 5,195 USD za tunu, což vedlo k růstu dovozů o 2 %. Dovozy hovězího za rok 2023 dosáhly objemu 2,74 milionů tun. Domácí produkce loni vzrostla o 4,8 % na 7,53 milionů tun. Druhým důvodem pro současnou nerovnováhu je, že dlouhodobě nízké ceny mléka v Číně přiměly řadu farmářů k porážení dojnic za účelem zeštíhlování stád, čímž se dále zvýšila nabídka hovězího na trhu. Ceny hovězího by měly dle Čínské asociace skotu zůstat nízké do konce letošního roku.

Zpracoval:
Ondřej Plaček
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu
Mobil: +420 702 176 276, E-mail: ondrej.placek@mze.gov.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.