Čínský mlékárenský trh se nadále potýká s problémy

18. 8. 2023

Čínští producenti mléka a mlékárenských produktů se již od začátku roku potýkají s nerovnováhou na tamějším mlékárenském trhu. Čína aktuálně zaznamenává výraznou nadprodukci. 

Čínští experti očekávají, že letos bude vyprodukováno 1,1 milionů tun nadbytečného mléka. Velká část jeho produkce je proto určena k sušení.  V polovině června letošního roku bylo denně sušeno 4-5 tisíc tun čerstvého mléka, což je však stále podstatně méně než rekordních téměř 11 tisíc tun denně v únoru letošního roku. Díky tomu se dovoz plnotučného sušeného mléka během prvních čtyř měsíců roku propadl, zvýšení bylo zaznamenáno až v květnu a červnu. Celkově se čínský dovoz plnotučného sušeného mléka v první půli roku meziročně propadl o 45 %.

Obecně v tomto období došlo u dovozu mléčných produktů k meziročnímu propadu o 15,2 %. Jedinými kategoriemi, které se poklesu vyhnuly, jsou sýry, tvaroh a syrovátka. Sýry a tvaroh těží z post-covidového oživení odvětví pohostinství, rostoucí chovy prasat pak stojí za větší spotřebou syrovátky na krmiva. Jediným významným exportérem mléka do Číny, který v prvním pololetí nezaznamenal pokles vývozů, jsou USA (+19,2 %). Nový Zéland zaznamenal pokles vývozů o 22,5 %, Austrálie o 20 % a EU o 13,8 %.

Co se čínské domácí produkce mléka týče, zvýšené výrobní náklady společně s nižší poptávkou způsobenou negativním spotřebitelským sentimentem vedou k tomu, že pouze největší čínští producenti jsou schopni díky úsporám z rozsahu dosáhnout zisku. Mnozí zemědělci se tak snaží vyrovnávat finanční ztráty redukcí chovů a odprodejem krav na maso.

 

Zpracoval:

Ondřej Plaček
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu
Mobil: +420 702 176 276, E-mail: ondrej.placek@mze.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.