Čína zakázala dovoz ryb z Japonska

25. 8. 2023

Ve čtvrtek 24. srpna bylo zahájeno vypouštění radioaktivní vody z japonské jaderné elektrárny Fukušima do oceánu, proti čemuž se Čína dlouhodobě stavěla a argumentovala možnými negativními dopady tohoto kroku na mořské prostředí a lidské zdraví.

Ve stejný den, kdy započalo vypouštění, přistoupila Čína k zákazu veškerých importů produktů akvakultury z Japonska. Zákaz publikovala Generální správa cel Čínské lidové republiky formou oznámení na svých webových stránkách a má se týkat ryb a plodů moře, u kterých je jako země původu uvedeno Japonsko.

Pro japonské exportéry to představuje poměrně významnou ránu, protože Čína je jejich největším vývozním trhem. Například v roce 2022 do Číny vyvezli ryby a mořské plody v hodnotě 600 milionů USD, což byla pětina jejich celkových exportů do světa. Druhý největší trh pro Japonsko je však Hongkong, který taktéž uvalil zákaz na dovoz ryb z deseti japonských regionů. 42 % japonských vývozů ryb a mořských plodů v minulém roce směřovalo právě do Číny a Hongkongu. Japonsko bylo pro Čínu jediným dodavatelem tuňáka obecného.

Ačkoli se zákaz nevztahuje na dovoz mořské soli z Japonska, začaly se ve čtvrtek mezi spotřebiteli šířit obavy z možného nedostatku soli. Na některých online platformách byla i dočasně vyprodána. V reakci na to se úřady i relevantní asociace snažily veřejnost uklidnit, že nedostatek soli v žádném případě nehrozí a její bezpečnost je zaručena.

Zpracoval:

Ondřej Plaček
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu
Mobil: +420 702 176 276, E-mail: ondrej.placek@mze.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.