Čína nejrychleji rostoucí destinací zemědělských produktů z Austrálie

15. 9. 2023

Ze zprávy australské Rural Bank vyplývá, že Čína představuje již druhý rok v řadě nejrychleji rostoucí trh pro australské agrární exporty z hlediska jejich dolarové hodnoty.

V období 2022/2023 vzrostla hodnota těchto exportů do Číny v přepočtu o 45,8 mld. Kč, což představuje nárůst o 22,7 %. Celkové australské agrární exporty do Číny tak v daném období dosáhly výše 245,5 mld. Kč. Australské agrární vývozy do Číny se přitom v období 2020/2021, kdy na ně byla Čínou uvalena cla, výrazně propadly. Svou roli z pohledu Číny v tom také sehrává situace na Ukrajině, která byla významným vývozcem pšenice. Hlavními položkami, jejichž vývoz z Austrálie do Číny zaznamenal růst, byly zejména pšenice, hovězí maso, mandle a bavlna. Začátkem letošního srpna Čína zrušila 80% clo na dovoz australského ječmene, nadále však platí vysoká cla u australského vína. Do Číny směřuje 20 % celkových australských agrárních exportů, což představuje nižší podíl oproti například roku 2019, kdy jich do Číny směřovalo 29 %.

Zpracoval:
Ondřej Plaček
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu
Mobil: +420 702 176 276, E-mail: ondrej.placek@mze.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.