Spojené arabské emiráty spojily síly s Jordánskem a Nizozemskem ve vývoji zaměřeném na zemědělství v náročných podmínkách

21. 1. 2022

Všechny tři státy začaly tento týden prvním online sezením řešit přístup k problematice potravinové bezpečnosti, soběstačnosti, vodního hospodářství a energetiky. Státy reprezentovaly jak dedikovaní ministři, tak specializovaní odborníci včetně zástupců mladé komunity z univerzit.

Jedním z hlavních cílů je za pomoci výzkumů objevit inovativní techniky pro pěstování obilnin v náročných podmínkách Blízkého východu a získaná data se všemi sdílet. Podle vedoucích tohoto projektu v dnešní době není nic důležitějšího, než vymýšlet cesty jak při produkci potravin snížit potřebnou vodu a energii.

Jedním z hlavních důvodů, proč má místní zemědělství vysokou spotřebu energie je, že i volně získaná podzemní voda musí být kvůli vysokému obsahu soli odsolena. Bez tohoto procesu, velmi náročného na energii, není možné vodu v zemědělství použít.

Úloha Nizozemska bude v předání co nejvíce know-how na to, jak se sami vypořádali s extrémně malou plochou pro zemědělství, a i přes to dokázali vybudovat nejvyšší exporty zemědělských produktů na světě.

Kvůli globálnímu oteplovaní a neustálému růstu světové populace jsou nové technologie pro produkci potravin zásadní. Aby byl svět schopen uživit více jak 10 mld. obyvatel a přitom nezvyšoval skleníkové plyny, budeme muset využívat chytré technologie a efektivní způsoby jak produkce, tak i zpracování všech potravin.

Pokud se ptáte na důvod, proč jsou součástí této skupiny i studenti a zástupci mladých generací, jde dle zakladatelů o velmi jednoduchou odpověď. Právě budoucnost mladých je každou novou technologií a nápadem nejvíce ovlivněna a závisí tak na jejich prosperitě. Proto je účast mladých lidí v rozhodování a směřování těchto kroků ovlivňujících budoucnost zásadní.

Na druhou stranu bez podpory vlád, akademického prostředí a zkušeností by hlasy ani potřeby mladých nebyly vyslyšeny.

Z pohledu Spojených arabských emirátů tak jde o pokračování jasné strategie o zvýšení potravinové bezpečnosti a soběstačnosti na celém světě. Proto si dovolím říct, že chytré nápady na tuto problematiku, české start-upy a univerzity mají v Emirátech velkou šanci uspět. A stejně jako je vize Emirátů globální, může i místní úspěch českých firem přerůst do globálního měřítka.

 

Zpracoval:
Lukáš Zamrzla
Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí
Mobil:+ 420 602 768 207, E-mail: lukas_zamrzla@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.