S příchodem COP28 do Emirátů přichází oživení projektu Food Tech Valley v Dubaji

Zvýšená publicita a zaměření celého světa na SAE urychluje v zemi, díky chystané listopadové konferenci COP28, projekty cílené na potravinovou bezpečnost a soběstačnost.

I když tyto projekty v posledních letech rostou jako houby po dešti, jejich dokončování může poměrně dlouhou dobu trvat. Pokud ale víte, že se zde uskuteční nejdůležitější světová konference na toto téma a že mezinárodní média budou situaci ve vaší zemi analyzovat a hodnotit, začnete se snažit o to více.

Že jsou přípravy na COP28 v plném proudu slyšíme ze všech stran, od samotných ministerstev, univerzit až po zemědělské státní podniky. V předešlých letech jsem psal o velmi zajímavém projektu, který vyrůstá na okraji Dubaje. Jmenuje se Food Tech Valley a má jít o nejmodernější business centrum zaměřené na pěstování, vývoj, vzdělávání a podporu mladých firem zaměřených na zemědělství a potravinovou bezpečnost. Nicméně od poloviny loňského roku, kdy se projekt slavnostně projednával a spouštěla se první fáze, informace poněkud utichly.

Změna přichází až nyní, kdy přibývá článků a výstupů politiků k budoucí listopadové konferenci. Začátkem května se sešla ministryně klimatických změn a životního prostředí s ředitelem velmi silné dubajské skupiny DEWA, která je zaměřena na energetiku a vodní management v tomto emirátu a dohodli se, že spojí své síly a zkusí maximálně podpořit projekt Food Tech Valley. Dle jejich vyjádření jde o další krok k potravinové soběstačnosti Emirátů, jelikož projekt slibuje ztrojnásobení domácí produkce potravin. Ve spojení s chystanou konferencí COP28 projekt podporuje vývoj zemědělských technologii a chce jít celému světu příkladem, že i v nehostinných podmínkách mohou vznikat technologie a přístupy, které pomůžou s klimatickými změnami a lepší dostupností potravin v rizikových oblastech.

Spojené arabské emiráty tak chtějí dokázat, že plně podporují udržitelné cíle OSN 2030, které se snaží bojovat s nedostatkem potravin v rizikových oblastech.

 

Zpracoval:

Lukáš Zamrzla
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí
Mobil:+ 420 602 768 207, E-mail: lukas_zamrzla@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.