Import potravin do regionu Blízkého východu během posledních let raketově roste

Od první poloviny 2022 se do Spojených arabských emirátů importuje více jak 41 000 tun potravin denně. Za nárůstem stojí kromě rostoucí populace také složení místních obyvatel. To tvoří z více jak 80 % zahraniční přistěhovalci, kteří chtějí kvalitní importované potraviny ze svých domovin.

Mezi rostoucí počet exportujících států patří stále více zemí z EU. Například Itálie hlásí, že největším exportním artiklem do regionu jsou stále těstoviny, které dohání vývoz ovoce za pomoci evropské kampaně Fresh Up Your Life. Ta staví na současné vzrůstající popularitě v konzumaci čerstvého ovoce a zeleniny. I přes velmi jednoduchou dostupnost tvoří čerstvé produkty, především pro místní arabské obyvatele, stále jen minimální část každodenního jídelníčku.

Na globální pandemii se dá naštěstí najít alespoň pár pozitiv, které nás změnili. Můžeme například zmínit větší zaměření na aktivnější způsob života a zdravější potraviny podporující imunitní systém. Irský institut pro potraviny ve své analýze uvádí, že během pandemie i po ní změnilo svůj způsob výběru potravin (právě směrem ke zdravějším variantám) 52 % emirátských spotřebitelů.

Data Mezinárodního měnového fondu z loňského roku dokonce ukazují, že import potravin do regionu Blízkého východu tvoří jednu pětinu veškerého zboží, které přejde hranice. A jak se mezi importéry poptávaných produktů dostat? V regionu stále hraje prim osobní setkávání především během veletrhů a specializovaných výstav. I z toho důvodu roste téměř ve všech zemích GCC každým rokem počet výstav zaměřených na potraviny a zemědělství.

Pokud tedy česká firma opravdu chce na trhy SAE vstoupit, neměla by se vyhnout mezinárodním veletrhům. Pro více informací, jaké výstavy v jednotlivých státech Blízkého východu stojí za to, mě neváhejte kdykoliv kontaktovat.

 

Zpracoval:

Lukáš Zamrzla

zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí

Mobil:+ 420 602 768 207, E-mail: lukas_zamrzla@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.