Emirátský zemědělský gigant objevuje Egypt

Aghtia, polostátní gigant mezi zemědělskými podniky na území Spojených arabských emirátů, zažívá nebývalý růst. Společnost, která je nyní vlastněná z více než 50 % státem skrze investiční společnost ADQ rozšiřuje svou mezinárodní působnost.

Podle vize této zemědělské společnosti budou do roku 2025 hlavním hráčem v zemědělském sektoru napříč celým regionem Blízkého východu.

V případě Egypta jde především o strategické umístění jeho aktiv. Expanze emirátských zemědělských gigantů do zahraničí je logickým krokem místní vlády. Pro zvýšení potravinové bezpečnosti a soběstačnosti musí udělat kroky mimo své neúrodné území. Je sice pravdou, že velmi úspěšně investují nemalé peníze do technologií a emirátských farem, to ale nevyřeší celý problém. Jedinou cestou, jak si zajistit dostatek vlastních potravin a komodit, tak je tyto podniky v zahraničí vlastnit včetně celého přepravního řetězce.

Pro první zahraniční investice se Aghtia zaměřila na Blízký východ, Severní Afriku a Pákistán. Z důvodu politické i ekonomické nestability v Pákistánu zvolili nakonec převážně stabilnější země v Africe. Od roku 2021 tak velmi výrazně investuje především do Egypta. Současný export společnosti z této země již přesáhl 20 mil. USD a potenciál je několikanásobně vyšší. Ještě v roce 2021 tvořily příjmy Aghtia ze zahraničí pouze 10 % obratu. V minulém roce se už vyšplhaly na více jak polovinu.

Díky velkému růstu a silnému zapojení státu do této společnosti o ní ještě hodně uslyšíme. Na rok 2023 mají připraveno více jak 10 mld. korun pro zahraniční akvizice. Je tedy jen otázkou času, kdy se po rozvojových zemích zaměří i na Evropu.

 

Zpracoval:

Lukáš Zamrzla

zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí

Mobil:+ 420 602 768 207, E-mail: lukas_zamrzla@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.