Srbsko investuje do produkce kuřecího masa

Koncem roku 2018 koupil největší ukrajinský producent kuřecího masa, skupina MHP, slovinskou společnost Perutnina Ptuj. Zároveň tak převzal její drůbežárny, které má v Srbsku v okolí města Bačka Topola (sever země).

Od té doby probíhají mohutné investice do modernizace a rozvoje produkce drůbežího masa. Byla postavena nová líheň a také haly pro odchov kuřat. V nových provozech je využita nejmodernější technologie a vybavení umožňující automatický provoz. Doposud společnost investovala do rozvoje přes 80 mil. EUR a očekává se, že do dvou let dosáhnou celkové investice přes 100 mil. EUR, a to včetně investic do závodu na výrobu hotových pokrmů. Společnost Perutnina má v Srbsku i závod na zpracování slunečnicových semen a slunečnicový olej následně vyváží. Pokrutiny ze slunečnice jsou pak používány k přípravě vlastní krmné směsi pro kuřata. Je pozitivní, že některé další komponenty krmných směsí jako jsou vitamínové přípravky a vojtěškové úsušky dováží společnost od českých partnerů. Mateřský ukrajinský podnik MHP je také velkým odběratelem českých násadových vajec. Společnost Perutnina Ptuj nyní v Srbsku produkuje kolem 40 tis. tun kuřecího masa ročně a v průběhu několika let by se chtěla dostat na roční produkci kolem 80 tis. tun. Aktuální celková srbská roční produkce kuřecího masa činí 115 – 120 tis. tun, respektive 62 miliónů brojlerů. Srbsko zatím nemůže vyvážet drůbeží maso na trh zemí EU a většina masa je proto určena na domácí trh a trh zemí CEFTA.

Perutnina má svou drůbežárnu také v Bosně a Hercegovině. Tato země má zatím roční produkci 72 tis. tun kuřecího masa, neboli něco přes 50 mil. brojlerů. Podobnou roční produkci kuřecího masa má také sousední Chorvatsko (71,6 tis. tun). V Chorvatsku aktuálně plánuje společnost Petrinja Chicken Company (PCC) výstavbu nových závodů s roční produkcí 150 tis. tun kuřecího masa. I když PCC tvrdí, že 90 % její produkce bude určeno především pro vývoz např. na Blízký východ, tak toto množství by už v případě, že by skončilo v zemích EU, mohlo mít vliv i na evropský trh. Zatím však je tato investice ve výši 500 mil. EUR pouze v plánech ukrajinského investora Andrii Matiukha, majitele sázkové kanceláře FavBet.

V Srbsku i dalších zemích západního Balkánu probíhají investice do modernizace a budování nových kapacit produkce kuřecího masa. To by mohla být příležitost nejen pro české dodavatele násadových vajec, ale také technologií chovu, krmiv apod. Jednou z možností, jak poznat důležité hráče na trhu Srbska, ale i regionu západního Balkánu, je Kongres drůbežářů, který se koná pravidelně koncem září v srbském městě Arandelovac. V případě zájmu o více informací mne můžete kontaktovat na e-mailu: vladimir.vana@mzv.gov.cz.

Zpracoval:
Vladimír Váňa
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě
Tel: +420 702 169 425, E-mail: vladimir.vana@mzv.gov.cz

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.