Plánovaná omezení potravinářského veletrhu Gulfood pro rok 2024

9. 6. 2023

Omezení pro dnes již největší potravinářský veletrh na světě přijít muselo. Neustálé zvětšování plochy, návštěvníků, vystavovatelů a doprovodného programu, našlo v letošním ročníku Gulfood 2023 svůj limit.

S tím mohu souhlasit především z osobní zkušenosti, kdy jsem po letošním veletrhu několikrát psal, že jsem poprvé v životě v některých z hal nemohl přes dav projít. Oficiální čísla po konci veletrhu dokázala, že od letošního roku je opravdu Gulfood ten největší potravinářský veletrh na světě. Ročník 2023 přivítal přes 5000 vystavovatelů ze 125 zemí s úžasným poměrem 49% nových vystavovatelů. Důležité je říct, že dalších více jak 2000 vystavovatelů je každoročně na čekací listině, jestli někdo účast zruší a oni zaberou volné místo. Tak obrovský je zájem o tento veletrh.

Z důvodů výše zmíněných přichází v letošním roce mnoho změn. O některých jsem již psal, jako například posílení veletrhu Gulfood Manufacturing, uvedení spolupráce s ISM, veletrhem privátních značek Private Label, prvním letošním ročníkem Saudi Food Show v sousední Saúdské Arábii a v neposlední řadě plán připravit v dalších letech i Gulfood 2 pro vystavovatele z čekací listiny.

Bylo tedy jen otázkou času, jaké zvolí veletržní správa kroky pro příští rok, aby trošku zmírnila nápor hlavního Gulfoodu 2024. Výsledkem je úplné omezení sladkostí, jako jsou čokolády a bonbóny. Dle vyjádření půjde především o zákaz cukrovinek, žvýkaček, nugátu a jim podobným produktům. V reakci na mé dotazy bylo naštěstí potvrzeno, že specializované produkty jako müsli tyčinky, proteinové tyčinky, instantní nápoje ale například i arašídová másla, do zakázaných produktů nepatří. Většina našich vystavovatelů se tak může prezentovat i v příštím roce.

Z mého pohledu jde o rozumný krok, alespoň z pohledu veletržní správy. V posledních letech zmíněné produkty jako bonbony a čokolády zabíraly obrovskou plochu, u některých státních pavilonů celé řady. A když vnikl velmi kvalitní specializovaný veletrh ISM, posílí to jeho už tak velmi silné zastoupení.

Pozn.: ISM nahradilo veletrh Yummex Middle East a jde o akci zaměřenou pouze na cukrovinky a sladkosti. ISM Middle East je akce, která proběhne souběžně s veletrhem Gulfood Manufacturing a Private Label and Licensing v Dubaji od 7. do 9. listopadu 2023.

 

Zpracoval:

Lukáš Zamrzla

zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí

Mobil:+ 420 602 768 207, E-mail: lukas_zamrzla@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.