Plán investic Delta Holdingu v Srbsku

29. 1. 2021

Delta Holding, jedna z největších srbských společností oznámila, že plánuje velký investiční cyklus v celkové hodnotě 500 mil. EUR.

Větší část investic bude směřovat do nemovitostí. Mimo budování nákupních a administrativních center a hotelů, plánuje společnost také investici do e-commerce platformy, která ponese název Ananas. Do této internetové platformy chce Delta investovat 100 mil. EUR a její spuštění se očekává již v polovině tohoto roku. Kromě Srbska by měla působit i v dalších zemích regionu.

Do agrárního sektoru, kde v rámci holdingu působí společnost DELTA AGRAR, se plánují investice ve výši 24,3 mil. EUR, a to především do nových technologií pěstování a zpracování ovoce (hlavně jablek a třešní - především se jedná o odrůdy Regina a Cortina) a také do pěstování sazenic ovocných stromů. Kromě toho bude DELTA AGRAR investovat i do zavlažovacích systémů, protože léta jsou v Srbsku s ohledem na probíhající klimatické změny stále sušší. V plánu je, aby do roku 2023 měla DELTA AGRAR zavlažovací systémy na 4 000 ha zemědělské půdy. 

Celkové příjmy společnosti DELTA AGRAR činily v loňském roce 244,3 mil. EUR, což je nárůst téměř o 8 % oproti roku 2019.

 

Mírné zlepšení situace v souvislosti s virovou nákazou COVID-19 v Srbsku

Podle posledních oficiálních údajů (28. 1. v 15,00 hod.) bylo v Srbsku za předchozích 24 hodin registrováno 1 592 nově nakažených (z 10 637 testovaných osob) a 21 zemřelých. Celkem bylo již v Srbsku na základě výsledků 2 588 844 testů potvrzeno 390 637 případů onemocnění, 3 965 osob zemřelo, úmrtnost činí 1,01 %. Ze 4 206 hospitalizovaných je jich 162 připojeno na plicní ventilátor.

Přes mírné zlepšení situace zůstávají v platnosti omezení vstupu, kdy od 21. 12. je při vstupu do Srbska vyžadován od všech cizinců negativní PCR test ne starší než 48 hodin (provedený  laboratoří v zemi, odkud cizinec cestuje). Nařízení předložit test se nevztahuje na cizince, kteří přes Srbsko tranzitují, pokud doba jejich tranzitu přes Srbsko nepřesáhne 12 hodin.  Ode dne 21. 1. 2021 platí pro Srby i cizí občany, kteří chtějí vstoupit do Srbské republiky z podnikatelských důvodů, že mohou absolvovat PCR nebo antigenní test až po vstupu do Srbska, pokud vstup nahlásí předem Hospodářské komoře Srbska (HKS). HKS o plánovaném vstupu bude informovat pohraniční službu Ministerstva vnitra max. 24h před avizovaným vstupem. V Srbsku pak musí absolvovat PCR nebo antigenní test během 24h po překročení hranice. Výsledky musejí být vydány srbskou referenční laboratoří a zaslány Hospodářské komoře Srbska. Pokud test neabsolvují nebo výsledky budou pozitivní, Hospodářská komora Srbska bude o tom neprodleně informovat příslušný Ústav pro veřejné zdraví.

 

Zpracoval:
Vladimír Váňa
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě
Tel: +420 702 169 425, E-mail: vladimir_vana@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.