Online aplikace pro vyřizování úvěrů pro farmáře na Ukrajině

Fintech (finanční technologie) nejen pomáhá zemědělským výrobcům získat financování, ale nově také definuje pojetí tradičního úvěrového procesu pro zemědělské výrobce. S podporou programu USAID AGRO tak byla vyvinuta a spuštěna online služba pro financování AgroApp.

AgroApp umožňuje zemědělským výrobcům podat žádost o financování zdarma pouze pomocí kódu EDRPOU na webových stránkách. Aplikace AgroApp získá další údaje o zemědělském podniku z více než 70 otevřených registrů a automaticky je zformuje do žádosti podle šablony dohodnuté s partnerskými bankami. Platforma spolupracuje s hlavními bankami, které poskytují přibližně 80 % trhu zemědělských úvěrů na Ukrajině.

Zemědělec uvede požadovanou výši financování a vybere si banku, program nebo několik bank najednou. Na předložení podobného balíčku dokumentů finanční instituci "offline" stráví zemědělští výrobci obvykle několik týdnů.

V roce 2022 navzdory válce získalo 100 zemědělských podniků prostřednictvím aplikace AgroApp financování v celkové výši 500 mil. UAH. V letošním roce sezóna financování teprve začala, ale zemědělci již podali více než 300 žádostí o financování prostřednictvím této služby.

Podle výpočtů vědců se v roce 2023 může objem výroby hrubých zemědělských produktů snížit o 2,1 % ve srovnání s rokem 2022

Toto snížení produkce zemědělských produktů souvisí s pokračováním války na Ukrajině a s problémy, které způsobuje ve vývoji ekonomiky jako celku. Zejména pod vlivem logistických problémů při vývozu zemědělských produktů a klesajících výkupních cen jsou zemědělští producenti nuceni omezovat výrobu nejproduktivnějších druhů produktů, jako je pšenice a kukuřice.

Ztráta příjmů zemědělských podniků v roce 2022 a výrazné zvýšení cen zdrojů snižuje možnosti farmářů nakupovat kvalitní osivový materiál a používat dostatečné množství minerálních hnojiv a přípravků na ochranu rostlin.

Relativně malý pokles objemu výroby je do značné míry způsoben nízkou srovnávací základnou v roce 2022, kdy z důvodu vojenských operací hrubá produkce odvětví klesla o více než čtvrtinu oproti roku 2021.

Očekává se, že hrubá produkce v rostlinné výrobě bude o 2,1 % nižší než v roce 2022. Sklizeň obilovin a luštěnin se oproti loňsku sníží o 11 %. Zároveň se předpokládá nárůst produkce olejnin - sóji (+12,2 %), slunečnice (+6,5 %), řepky (9,1 %).

Podle prognózy vědců z Institutu agrární ekonomiky se objem výroby živočišných produktů oproti roku 2022 sníží o 2,2 % při mírném nárůstu produkce drůbeže (+1,1 %) a poklesu ostatních druhů, například prasat (-2,1 %) a vlny (-30 %).

Celkově lze říci, že podle prognózy vědců bude očekávaná produkce zemědělských produktů v roce 2023 pokrývat vnitřní potravinové potřeby státu U některých druhů produktů se dokonce zvýší, i když nepřekročí předválečnou úroveň, nicméně to svědčí o stabilitě domácí zemědělské produkce.

 

Zpracoval:
Yegor Reshetnyk
místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Kyjevě
tel: +38 099 098 33 35, e-mail: cz.ukrexport@meta.ua

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.