Moderní technologie v zemědělství jsou cesta, které se nedá vyhnout. V arabských zemích už vůbec ne.

4. 2. 2022

V mnoha článcích a odborných komentářích se v poslední době setkávám s tím, že se Spojené arabské emiráty staví do pozice lídra v boji s potravinovou soběstačností a bezpečností.

Tím lídrem samozřejmě nemyslím to, že by byl tento pouštní stát vysoce potravinově samostatný, ale že své bohatství vkládá do technologií a výzkumu, který může pomáhat opravdu celému regionu. A ačkoliv to může v případě pouští země znít téměř nemožné, Emiráty v posledních dvou letech ukázaly, že to s pomocí zemím v problémech myslí vážně.

Také jsme poslední dobou svědky toho, že podobných pomocí je opravdu potřeba. Stačí se podívat na 17 cílů udržitelného rozvoje 2030 OSN. Hned pod číslem 2 najdeme cíl Zero Hunger, tedy konec hladu, nebo cíl číslo 3 Good Health and Wellbeing, jinak řečeno zdravý a spokojený život. Především problematika těchto bodů se v posledních letech zvyšuje. I kvůli narušení dodávek a obchodních cest se dle statistiky OSN počet lidí s podvýživou vyšplhal na 720-811 milionů.   

Taková čísla, spolu s problematikou migrace lidí z oblastí s náročnými podmínkami, by měla rozvinuté státy popohnat k řešení problematiky potravinové bezpečnosti a studování udržitelných způsobů zemědělství.

V případě Emirátů jde o logický krok. Ještě před pandemií byla tato země teoreticky potravinově zabezpečena. Píši teoreticky, protože to zvládala díky velkým finančním a logistickým možnostem a neměla tak nikdy problém s dovozem až 90 % veškerého zboží. To se ale změnilo s již zmíněným narušením mezinárodního obchodu během pandemie. Důležité je také říct, že v současné době Emiráty reexportují až 70 % importu potravin do ostatních zemí Blízkého východu a Severní Afriky. Potravinová bezpečnost této země tak neřeší jen místní problematiku, ale ovlivňuje chod celého regionu. Zároveň to přináší rozšířené možností českým exportérům, kteří svou aktivitou ve Spojených arabských emirátech mohou rozšiřovat působení i do okolních států.

Teď ale zpět k nevyhnutelné rostoucí popularitě moderního zemědělství. Tímto termínem nemyslím pouze precizní zemědělství používající chytré technologie, ale celkově moderní přístup k zemědělství, výrobě potravin a přístup spotřebitelů jako takový. Pokud se má stihnout něco změnit, musíme začít co nejdříve. Hlavními body, nad kterými se zamyslet, jsou: modernizace, zdravější stravování, rozšiřování povědomí, strategická vládní podpora
a v neposlední řadě zlepšení podnikatelské prostředí. 

Pouze 0,5 % plochy ve Spojených arabských emirátech tvoří orná půda. I když je to opravdu malý zlomek, na jeho zavlažování se používá 60 % spotřebované vody v zemi. To můžeme uzavřít další hodnotou 1 %, což je celkový přínos tohoto sektoru do HDP. Proto je modernizace a nové technologie základní strategií Emirátů i okolních zemí. A Emiráty se opravdu snaží. Jen od roku 2009 vzrost počet farem a skleníků používající hydroponii z 50 na 1000.

To samé platí o lepším přístupu spotřebitelů a zaměření na zdravější stravování. Jen díky tomu jsou farmáři schopni prodat své dražší (zdravější) produkty. Podle dat emirátské registrační instituce ESMA vzrostl během posledních let počet nabízených organických produktů o závratných 89 %. Tento silný trend jsem zmiňoval již v mnoha článcích.

Co se týká zaměření místní vlády a podpory, to je velmi jasně popsáno v Emirátské strategii 2051, která se zaměřuje na udržitelnost, zvýšení potravinové soběstačnosti a bezpečnosti. Vládní programy, podpora a zaměření na zemědělský sektor se určitě vyplácí. Od jejich zavedení v roce 2017 se Emiráty vyšplhaly z 31. na 21. místo v Globálním žebříčku potravinové bezpečnosti.

 

Zpracoval:
Lukáš Zamrzla
Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí
Mobil:+ 420 602 768 207, E-mail: lukas_zamrzla@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.