Vietnam dovezl v roce 2021 krmiva pro zvířata za více než 9 mld USD

1. 4. 2022

V roce 2021 Vietnam dovezl téměř 22,3 milionů tun krmných surovin pro zvířata v celkové hodnotě 9,07 miliardy USD. Tyto informace oznámilo ministerstvo zemědělství VSR na konferenci o produkci prasat, zvýšení výroby krmiv a posílení obchodu, která se konala 18. března v Hanoji.

Nejvíce dováženou surovinou byla podle odboru živočišné výroby kukuřice s více než 9,6 miliony tun. Ceny mnoha krmných surovin ve srovnání s březnem 2021 (meziročně) výrazně vzrostly. Je to dáno především důsledkem pandemie Covid-19 a rusko-ukrajinským konfliktem. Konkrétně cena kukuřice je ve Vietnamu 10 Kč/kg (nárůst o 29,3 %); sójový šrot 16 Kč/kg (nárůst o 33,4 %); pšenice 9,50 Kč/kg (nárůst o 49,5 %). Odbor živočišné výroby očekává, že dopad rusko-ukrajinského konfliktu bude mít vliv na zvyšování cen až do konce letošního roku.

Tong Xuan Chinh, zástupce ředitele odboru živočišné výroby, uvedl, že v odvětví chovu prasat tvoří cena krmiva velmi vysoký podíl, 65–70 % nákladů chovu hospodářských zvířat. Vietnam v současnosti vyrábí pouze 35 % krmiv a zbývajících 65 % závisí na dovozu.

Náměstek ministra zemědělství a rozvoje venkova Phung Duc Tien na konferenci v Hanoji vyzval podniky, které dodávají krmiva a v předchozím období dovezly dostatek surovin, aby nezvyšovaly ceny průmyslových krmiv a společně tak pomohly překonat současné obtížné období. Aby se vyřešily potíže s dodávkami některých klíčových surovin, ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova letos koordinovalo s provinciemi a podniky v oblasti centrální vrchoviny přeměnu neefektivní zemědělské půdy na rostlinnou výrobu pro krmné suroviny. V nejbližší době budou provincie centrální vrchoviny zakládat družstva zaměřená na pěstování manioku a kukuřice ve spolupráci s podniky na zpracování krmiv, čímž by se měla postupně snížit závislost na dovozu.

 

Zpracoval: Ing. Luboš Marek
místní spolupracovník Ministerstva zemědělství ve Vietnamu
tel: +84 904 099 562, e-mail: commerce_hanoi@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.