TikTok Shop se stal dvojkou ve vietnamském e-commerce

8. 9. 2023

Hodnota transakcí napříč vietnamským elektronickým obchodem během první poloviny roku 2023 dosáhla téměř 4 mld. USD, což je nárůst o 46 % ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku.

Za rychlou expanzí e-commerce ve Vietnamu zatím pokulhává dohled finančního úřadu a související výběr daní. Četné platformy elektronického obchodu zatím neposkytují žádné či dostatečné daňové informace. Tuzemský e-commerce portál, který slouží pro hlášení údajů z elektronických obchodů finančním úřadům, má informace od asi 330 platforem, což je pouze zlomek z celkového množství.

Portál pro zahraniční dodavatele byl spuštěn teprve v březnu loňského roku, přičemž pouze 58 zahraničních dodavatelů se zaregistrovalo a plní své daňové povinnosti. Tento krok přispěl k příjmové straně státního rozpočtu částkou 150 mil. USD. Po novém lunárním roce, který se bude slavit v únoru 2024 se finanční úřad chystá přitvrdit.

TikTok Shop, který byl spuštěn teprve minulý rok, razantně promluvil do žebříčků ve vietnamském e-commerce sektoru a dostal se před Lazadu, která byla druhou největší platformou hned za Shopee. Vzestup TikTok Shopu byl raketový a pouhé čtyři měsíce po uvedení na trh dosáhl 80 % příjmů dvojky na trhu, Lazady.

TikTok Shop vykázal během prvního pololetí tržby 679 mil. dolarů a prodal 117 mil. produktů, zatímco Lazada vykázala tržby 654 mil. dolarů s 117,5 mil. prodaných produktů. Shopee, jednička na trhu, měla tržby 2,5 mld. USD a 667 mil. prodaných produktů.

Zástupci společnosti TikTok zdůraznili jedinečnost ve schopnosti propojit zábavní obsah s obchodem. Objevování produktů podporovaných sociální povahou platformy utváří nový vzorec v chování spotřebitelů.

Zpracoval:
Luboš Marek
místní spolupracovník Ministerstva zemědělství ve Vietnamu
Tel: +84 904 099 562, E-mail: commerce_hanoi@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.