Snížení DPH ve Vietnamu na podporu ekonomiky

4. 3. 2022

Vietnamská vláda snížila sazbu daně z přidané hodnoty z 10 na 8 %. Tento krok přijde státní rozpočet na 50 mld. Kč, ale očekává se, že spolu s dalšími podpůrnými balíčky podpoří ekonomiku zasaženou pandemií.

Cílem je stimulace spotřebitelské poptávky. Snížení sazby potrvá do 31. 12. 2022 a platí pro většinu zboží a služeb, s výjimkou oblasti telekomunikačních služeb, finančních služeb, cenných papírů, nemovitostí, kovů, chemikálií a produktů těžby, rafinerie a petrochemie. Z agrárních produktů zůstává původní sazba DPH 10 % pouze u alkoholu, ale na prodej alkoholu v restauraci se vztahuje sazba 8 %.

Na tradiční dodavatelské řetězce (prodej na tržnicích a na ulicích) nemá změna DPH žádný vliv, ale je to výhoda pro supermarkety a obchody, které vedou účetnictví. Snížení DPH přináší konkurenční výhodu i pro importované zboží. Zahraniční obchod i přes vysoké ceny přepravy neustále roste a v posledních měsících zrychlil více import. Po několika letech obchodních přebytků se zahraniční obchod Vietnamu za první 2 měsíce letošního roku dostal do deficitu ve výši 1 mld. USD.

Další vládní podporou ekonomiky je snížení úrokové sazby úvěrů o 2 % pro firmy zasažené pandemií. Balík zvýhodněných úrokových sazeb ve výši 40 mld. Kč jde ze státního rozpočtu. Balíček úrokové podpory dostaly komerční banky od Ministerstva financí na poskytování úvěrů svým dlužníkům. Nejvíce podpory zatím poskytla Agribank, dále Vietcombank a BIDV.

Příjemci zvýhodněného úrokového balíčku jsou hlavně podniky v dopravě, cestovním ruchu, školství, zemědělství a průmyslu. Celkem se jedná asi o 5 mil. ekonomických subjektů.

Program snížení úrokových sazeb platí do 31. 12. 2023, ale více než polovina peněz z balíčku úrokové podpory byla vyčerpána během několika měsíců již na konci roku 2021.

 

Zpracoval: Ing. Luboš Marek
místní spolupracovník Ministerstva zemědělství ve Vietnamu
tel: +84 904 099 562, e-mail: commerce_hanoi@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.