Co dusí vietnamské podniky zabývající se chovem hospodářských zvířat?

23. 6. 2023

Vedle zahraniční konkurence se poukazuje na nekontrolované pašování masa a nárůst nákladů na živočišnou výrobu.

Vietnamská drůbežářská asociace (VIPA) odhaduje, že se do země každý měsíc pašují desítky tisíc tun živých kuřat a levných vedlejších produktů živočišné výroby, jako jsou nohy, hlavy, krky, křídla, kůže, žaludky a droby. To představuje nejen konkurenci pro tuzemské chovatele hospodářských zvířat, ale i riziko zavlečení viru ptačí chřipky a dalších nebezpečných infekčních onemocnění ze zahraničí.

Dále se při nízkých prodejních cenách zvyšují náklady na vstupy (zejména na krmiva). Prodejní cena některých drůbežích produktů může být v současnosti o 20–30% nižší než výrobní náklady. Některé podniky a drůbežářské farmy zkrachovaly a tisíce farem kvůli dlouhodobým ztrátám omezily, nebo pozastavily provoz chovů.

Farmář Tran Van Be v jižní provincii Dong Nai, který vlastní farmu na 10 hektarech, uvedl, že jeho podnik přerušil činnost kvůli vysokým ztrátám. Na produkci 1 kg brojlerů potřebuje minimálně 1,6 kg krmiva a celkové náklady na 2 kg kuře se pohybují kolem 2,25 USD, přičemž prodejní cena kuřete je kolem 2 USD. "Chovali jsme 500 000 až 700 000 kuřat a celkové ztráty dosáhly asi 190 000 USD," řekl Be.

Dinh Nhat Minh, zástupce společnosti Thanh Cong Livestock & Trade Co. uvedl, že jeho společnost byla uzavřena kvůli vysokým vstupním nákladům. „Dříve jsme vyváželi oficiálním i neoficiálním způsobem do Kambodži a Číny, ale od konce roku 2022 Čína zpřísnila kontrolu a kvůli africkému moru prasat se hlídá i neoficiální cesty pro dovoz (pašování) zboží,“ řekl Minh. Ještě větší problémy mají podniky, které mají u bank půjčky za vysoké úroky (obvykle 12-14 %). Asociace VIPA proto nyní navrhuje předsedovi vlády, Národnímu shromáždění a dalším institucím, aby se naléhavé a dlouhodobé problémy v drůbežářském průmyslu řešily.
Asociace požaduje, aby se předcházelo nelegální přepravě drůbeže a drůbežích produktů přes hranice a obchodu s nimi. Dále prosazuje zákaz dovozu masných výrobků ze zemí, kde se používají stimulátory růstu, jako je ractopamin a cysteamin. Asociace také navrhuje snížit karanténní poplatky, zjednodušit administrativní postupy, osvobození farmářů od daní, snížení nájmu z půdy a podporu investičních úvěrů.

 

Zpracoval:

Luboš Marek

místní spolupracovník Ministerstva zemědělství ve Vietnamu

Tel: +84 904 099 562, E-mail: commerce_hanoi@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.