Zpráva o trendech v maloobchodním prodeji potravin v roce 2023 ve Velké Británii

15. 12. 2023

Společnost Waitrose, přední on-line prodejce potravin, vydala zprávu o trendech u potravin a nápojů ve Velké Británii za rok 2023.

Údaje průzkumu, který společnost Waitrose prováděla, ukázaly, že třetina (32 %) respondentů nyní pravidelně konzumuje klasická jídla, jako například těstoviny nebo brambory a kuřecí maso a ryby. Prodej bramborových příloh se v roce 2023 zvýšil o 19 %, přičemž nejvyhledávanější jsou hranolky a gratinované brambory. Rostl i prodej mražených bramborových produktů – například prodej mražených hranolek se zvýšil o 80 %.

V roce 2023 také o 23 % vzrostl prodej nealkoholických nápojů a nápojů s nízkým obsahem alkoholu, což souvisí s obecnějším snížením spotřeby alkoholu ať již ze zdravotních nebo ekonomických důvodů.

Zpráva také ukázala obnovený zájem o fermentované potraviny – prodeje koření nebo nakládaných okurek vzrostly o 14 % a kimchi o 44 %. Populární zůstává italská kuchyně a potraviny obohacené o bílkoviny. Jedním z obecných trendů byl také nákup větších baleních a potravin v akcích.

Mezi potraviny a nápoje, u kterých se prodeje naopak snížily, patří zeleninové chipsy, jejichž prodej se propadl o 15 %, a nízkotučné mléčné výrobky.

Zdroj

Velká Británie zakáže supermarketům prodávat produkty spojené s ilegálním odlesňováním

Vláda Velké Británie představila novou legislativu, která zakáže britským supermarketům prodávat produkty spojené s nezákonným odlesňováním. Ministr životního prostředí Steve Barclay představil nové zákony, jejichž cílem je chránit životní prostředí a také ujistit spotřebitele o tom, že britské supermarkety nepřispívají ke globálnímu odlesňování.

Podniky, jejichž celosvětový obrat přesahuje 50 milionů liber, budou mít v Británii zakázáno používat komodity pocházející z nelegálně využívané půdy (získané z ilegálního odlesňování). Konkrétně půjde o palmový olej, kakao, hovězí maso, usně a sóju. Legislativa vychází z faktu, že rozšiřování zemědělské půdy je největší příčinou odlesňování. Dotčené firmy budou muset provádět hloubkovou kontrolu dodavatelských řetězců a každoročně podávat zprávy. Jde o změnu strategie oproti stávajícím postupům, které umožňovaly dobrovolný přístup.

Dle vlády Velké Británie je potřeba zrevidovat dodavatelské řetězce tak, aby bylo zajištěno, že velké podniky nebudou zodpovědné za nezákonné odlesňování. Díky tomu bude možné ochránit kriticky ohrožené oblasti, ale také bojovat proti změně klimatu.

Zástupce společnosti British Retail Consortium uvedl, že tyto cíle vyžadují globální spolupráci a že bude důležité, jak bude tato britská legislativa sladěna s legislativou EU v této oblasti.

Zdroj

Zpracoval:
Paul Wilkins
místní zástupce ČR pro agro-potravinářství ve Velké Británii
Tel.: +44 749 533 9811, E-mail: uktrade@mze.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.