Plány Velké Británie (Defra) na podporu high-tech produkce ovoce a zeleniny

14. 10. 2022

Ministr životního prostředí a zemědělství Velké Británie Ranil Jayawardena představil plány na zvýšení domácí produkce ovoce a zeleniny prostřednictvím podpory rozvoje využití špičkových technologií.

Ministr přislíbil investice do automatizace a robotiky ve výši 12,5 milionu liber v rámci Programu inovací v zemědělství, které dále navýší dosud vynaložené prostředky (více než 70 milionů liber). Investice budou zahájeny v lednu 2023 a budou z nich spolufinancovány projekty, které podpoří hospodářský růst, potravinovou bezpečnost a závazky v oblasti životního prostředí.

Vláda se zajímá zejména o pěstování ve sklenících, kterému se v současnosti věnuje pouze 10 % anglických podniků zabývajících se pěstováním ovoce a zeleniny. Podle vlády je ve Spojeném království vypěstováno pouze 25 % okurek a 17 % rajčat dodávaných na domácí trh. Podniky využívající tento model pěstování však již nyní zaznamenávají výhody, jako je prodloužení vegetačního období, efektivní využití vody a vyšší výnosy z metru čtverečního.

Ministr Jayawardena uvedl, že ačkoli má Spojené království vysokou míru potravinové bezpečnosti, je možné ji dále zvýšit a pěstování v řízeném prostředí je jednou z cest, jak toho dosáhnout. Uvedl: „Můžeme zvýšit domácí produkci ovoce a zeleniny, a proto chceme poskytnout odborné poradenství a odpovídající financování projektům zaměřeným na robotiku a automatizaci. Technologie nabízejí obrovské možnosti, jak učinit zemědělství ekologičtějším a produktivnějším, takže bychom je měli využít, abychom pomohli růstu ekonomiky, vytváření pracovních míst a také zlepšení potravinové bezpečnosti.“

Minulý týden navštívil ministr Jayawardena Nizozemsko, aby se dozvěděl více o technologicky vyspělých sklenících a vertikálním pěstování. Ministr si také prohlédl institut robotiky a skleníkovou farmu, která využívá umělou inteligenci, robotiku, obnovitelné zdroje energie a systémy neutrální vůči vodě.

Ministr rovněž oznámil, že jmenuje odborníka z oboru, který pomůže vytvořit jasnější představu o překážkách a příležitostech v pěstování plodin v řízeném prostředím v UK. Dále poskytne soubor doporučení a politických zásahů, které může vláda realizovat okamžitě i v dlouhodobějším horizontu.

Ministr se také písemně obrátil na řadu významných pěstitelů ovoce a zeleniny, aby zjistil, jak může vláda podpořit rozvoj tohoto odvětví.

Zdroj

 

Zpracovali:

Paul Wilkins a Tibor Angyal
místní zástupci ČR pro agro-potravinářství ve Velké Británii
Tel.: +44 749 533 9811, E-mail: uktrade@mze.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.