Insolvence britských výrobců nápojů a potravin

8. 9. 2023

Ve Velké Británii se za uplynulý rok prudce zvýšil počet potravinářských společností, které se dostaly do platební neschopnosti.

Podle skupiny Inverto, která se zabývá poradenstvím v oblasti řízení, se počet firem v Británii produkujících potraviny a nápoje, které se dostaly za posledních 12 měsíců do platební neschopnosti, zvýšil o 108 %. Celkový počet britských producentů v insolvenci byl 278.

U společností vyrábějících potraviny došlo ke 102% nárůstu insolvencí, zatímco u výrobců nápojů se počet zvýšil o 123 %. Skupina Inverto uvedla, že k platební neschopnosti mnoha z těchto podniků došlo kvůli růstu nákladů a zdražení surovin v důsledku války na Ukrajině, kvůli čemuž mnohé firmy nebyly schopné splácet dluhy.

Zároveň však v posledních měsících došlo obecně k poklesu cen vstupů a výrobci potravin a nápojů by tak měli být schopni u svých dodavatelů vyjednat snížení nákladů. V červnu 2023 již některé britské supermarkety začaly snižovat ceny základních produktů, jako je chléb, máslo, olej, těstoviny a sýry. Některé řetězce snížily i ceny ovoce a zeleniny a také vybraných masných výrobků, ryb nebo drůbeže.
Zdroj

 

Zpracoval:
Paul Wilkins
místní zástupce ČR pro agro-potravinářství ve Velké Británii
Tel.: +44 749 533 9811, E-mail: uktrade@mze.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.