Britská vláda odmítá zavedení cenových stropů pro potraviny

23. 6. 2023

V květnu 2023 navrhla britská vláda ve snaze pomoci domácnostem, které se potýkají s rostoucími životními náklady, zavedení cenového stropu na základní potraviny.

Britské supermarkety však tento návrh důrazně odmítly s tím, že by cenový strop mohl přinést zhoršení situace. Nyní od záměru ustupuje i vláda.

Britský ministr financí Jeremy Hunt v projevu v Dolní sněmovně britského parlamentu 20. června 2023 vyloučil, že by vláda cenový strop pro potraviny stanovila. Uvedl, že tento nástroj není nejlepším dlouhodobým řešením pro boj s rostoucími cenami potravin. Zároveň však dodal, že se sejde s britskými regulatorními orgány, aby s nimi projednal možná řešení problému vysokých cen potravin v supermarketech.

Debaty o řešení nárůstu cen probíhají v době, kdy inflace cen potravin a nápojů v Británii dosahuje 16,5 % za poslední měsíc a kdy se téměř 70 % britských domácností obává jejich dalšího nárůstu. Společnost Kantar uvádí, že aktuální úroveň inflace u potravin a nápojů v Británii je sice nejnižší od roku 2022, ale přesto je stále vysoká a jde o šestou nejvyšší měsíční hodnotu za posledních 15 let. Zároveň se však předpokládá, že inflace v Británii bude nadále klesat.

Zdroj

 

Zpracoval:

Paul Wilkins

místní zástupce ČR pro agro-potravinářství ve Velké Británii

Tel.: +44 749 533 9811, E-mail: uktrade@mze.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.