Na Ukrajině v platnosti Postup pro vytvoření registrační dokumentace pro doplňkové látky pro zvířata

3. 9. 2021

Dne 30. srpna vstoupilo v platnost nařízení Ministerstva hospodářství o přijetí Postupu pro vytvoření registrační dokumentace, které odblokovalo postup pro státní registraci doplňkových látek pro zvířata. Přijetí bylo důležitým krokem k tomu, aby se ukrajinský trh s krmivy přizpůsobil požadavkům EU.

Další zajímavosti z oblasti zemědělství a potravinářství na Ukrajině

Trh s vlašskými ořechy

Celosvětová poptávka po vlašských ořeších neustále roste - loni byla uspokojena jen polovina. Trh není ani zdaleka plný a ukrajinští výrobci mají velkou šanci úspěšně vyvážet. Vývozní cenu 2–2,5 €/kg ukrajinských vlašských ořechů tak lze považovat za realistickou a přijatelnou. Zvýšená spotřeba ořechů je způsobena především způsoby zdravého stravování v Evropě. Američtí vývozci vstupují na trh s ořechy v září až říjnu stejně jako Ukrajina. Další velcí producenti - Chile, Austrálie - dodávají své plodiny na jaře.

Africký mor prasat (AMF)

AMF byl zjištěn na území vedlejší farmy v Molochansku v okrese Pologi. Během šetření tak bylo zjištěno, že v místě ohniska bylo 10 prasat, z nichž jedno uhynulo (podezření na AMP). Specialisté Státní potravinářské a spotřebitelské služby provedli v laboratoři odběr materiálu pro testování na AMP a rozhodli o karanténních opatřeních.

Produkce sóji na Ukrajině

Ukrajina může ročně sklidit 6 mil. tun sóji. Letos se Rusko dostalo na první místo v žebříčku největších producentů sóji v Evropě a předstihlo Ukrajinu, která tuto pozici zastávala v předchozích letech. Důvodem je i větší výnos ruských producentů. Na Ukrajině v současnosti neexistují registrované geneticky modifikované (GM) odrůdy rostlin, takže pěstování GM plodin je nelegální. Přesto GM osivo a pěstování GM je však na Ukrajině velmi rozšířené. Podle informací z trhu je asi 50-65 % sójových bobů, 10-12 % řepky a asi 1 % kukuřice pěstované na Ukrajině geneticky modifikované.

Aktuální vývoz obilovin z Ukrajiny

Do 27. srpna bylo od začátku hospodářského roku 2021/22 z Ukrajiny vyvezeno 6,5 mil. tun obilovin, což je o 127 tis. tun více než ve stejném období minulého hospodářského roku. Vyvezla se zejména pšenice (3,4 mil. tun), ječmen (2,4 mil. tun), žito - 6,8 tis. tun) a kukuřice (1,2 mil. tun).

Aktuální situace (COVID-19)

K 1. září 2021 bylo na Ukrajině za posledních 24 hodin zaznamenáno: 

  • 2.477 nových případů (z toho 179 dětí a 36 zdravotníků)

  • hospitalizováno 787 osob

  • zemřelo 44 pacientů

  • uzdravilo se 889 osob

  • provedeno 23.522 testů PCR; 7. 954 testů ELISA, 22.239 rychlých antigenních testů.

  • Za posledních 24 hodin byl největší počet potvrzených případů zaznamenán v oblastech Kyjev (309), Charkov (224), Lvov (183), Chernivtsi (148) a Oděsa (139).

Během celé pandemie na Ukrajině:

  • onemocnělo 2.290.848 lidí;

  • uzdravilo se 2.209.754 osob;

  • zemřelo 53.877 pacientů;

  • Celkem bylo provedeno 12.031.985 testů PCR.

 

Yegor Reshetnyk
místní zástupce pro zemědělství na Ukrajině
mobil: +380 99 098 3335, e-mail: cz.ukrexport@meta.ua

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.