Dovoz masa a uzenin na Ukrajinu v posledních letech významně vzrostl

5. 3. 2021

Dovoz masa a uzenin na Ukrajinu v posledních letech významně vzrostl. V roce 2020 činil dovoz uzenin 4,7 tisíce tun, což je 12krát více než před pěti lety a 2krát více než v předchozím roce. Navzdory tomuto růstu však zůstává podíl dovážených uzenin na celkové nabídce na ukrajinském trhu nevýznamný (1,4 %).

Hlavními dodavateli masa a uzenin na Ukrajinu jsou podle ní evropské země. Největší množství se dováží z Polska (73 %), z pohledu finanční hodnoty se jedná o Španělsko (43 %). To naznačuje, že ze Španělska se dováží spíše tradiční speciality.

Export uzenin z Ukrajiny také roste, ale jejich objemy jsou ve srovnání s dovozem mnohem menší. V roce 2020 bylo vyvezeno 1,4 tis. tun, což je 2,6krát více než v předchozím roce. V roce 2020 se z Ukrajiny nejvíce uzeniny vyvážely do Nigérie (25 %), Gruzie (21 %), Ázerbájdžánu (13 %), Jordánska (11 %) a Moldavska (5 %).

 

Další zajímavosti z oblasti zemědělství a potravinářství na Ukrajině:

  • Ukrajina spatřuje velký potenciál v chovu ovcí. Světová poptávka po jehněčím masu se pohybuje kolem 40%. Hlavními spotřebiteli jsou nyní muslimské země a Čína. Z trhu vypadli někteří významní hráči - Kazachstán loni vyvezl do Kataru více než 100 tis. kusů, Gruzie se vyprodala na další 4 roky a Austrálii zasáhly požáry a spálily pastviny.

  • Fozzy Group plánuje v budoucnu navýšit svou pozemkovou banku. Uvažuje o regionech, kde již má nějaké zemědělské podniky (např. region Černihiv, Ivanofrankivská a Černovická oblast). Kromě produkce obilí a drůbeže se Fozzy Group zabývá pěstováním zeleniny v regionech Cherson, Zakarpatsko a Černihiv (celkem až 270 ha). V neposlední řadě se zaměřuje na produkci mléka a mléčných výrobků – aktuálně chová 2.500 kusů skotu.

  • V roce 2020 dosáhl vzájemný obchod se zemědělskými produkty mezi Ukrajinou a Evropskou unií hodnoty 10,2 mld. USD. Od začátku platnosti DCFTA přesáhla tuto částku jen rekordní hodnota vzájemného obchodu z roku 2019 (10,6 mld. USD). Hlavními evropskými partnery pro Ukrajinu jsou Nizozemsko, Polsko, Španělsko, Německo, Itálie, Francie a Belgie. Tyto země vytvářejí více než 80 % celkového obratu obchodu Ukrajiny zemědělsko-potravinářskými produkty s Evropskou unií. V roce 2020 Ukrajina dovezla zemědělské produkty z EU v hodnotě přibližně 3,6 mld. USD, což je o 13,4 % více než v roce 2019. Nejvíce se dovezlo nápojů, převážně alkoholických, potraviny, výtažky a koncentráty. Dovoz tabáku a tabákových výrobků z Evropy vzrostl o 16 % ve srovnání s rokem 2019. Poprvé od platnosti dohody o přidružení byl relativně významný podíl dovozu mléčných výrobků (7,9 %). Dalšími významnými položkami byly krmiva pro zvířata, čokoláda a pekařské výrobky. Loňský rok byl ovlivněn vystoupením Spojené království z EU. Zbytek roku (od 1. února do 31. prosince 2020) byl přechodným obdobím, během něhož zůstalo v jednotné celní a obchodní zóně s EU. Na konci roku 2020, po obtížných a zdlouhavých jednáních, byla podepsána dohoda o volném obchodu mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií. Rovněž byla podepsána Dohoda o vytvoření zóny volného obchodu mezi Ukrajinou a Spojeným královstvím, která vstoupila v platnost počátkem roku 2021.
  • Zástupci ukrajinského mlékárenského průmyslu zahájili vyšetřování nekontrolovaného dovozu mléčných výrobků na Ukrajinu, který v roce 2020 dosáhl kritického bodu. V loňském roce se dovoz mléčných výrobků na Ukrajinu zvýšil o 113 %. Ukrajina v roce 2020 dovezla 90 tis. tun mléčných výrobků v hodnotě více než 300 mil. USD, a to zejména ze zemí Evropské unie. Od příštího roku budou stanoveny nulové celní sazby pro dovoz mléčných výrobků z EU na Ukrajinu. Současně existují diskriminační omezení vývozu ukrajinských výrobků do EU a kvůli vysokým výrobním nákladům jim ukrajinské mléčné výrobky nemohou konkurovat. Stížnost podalo 14 ukrajinských mléčných společností, přičemž nepožadují zákaz dovozu, ale trvají na zavedení odpovídajících záruk a veřejné finanční podpory podobné těm, které platí v EU. Vyšetřování ze strany ministerstva hospodářství bude trvat asi 9 měsíců, poté ministerstvo navrhne příslušná opatření. Mezi taková opatření může patřit zavedení dodatečných dovozních cel i zavedení množstevní kvóty na dovoz mléčných výrobků. Šetření bude probíhat pouze u tří kategorií výrobků - sýry, kondenzované a fermentované mléčné výrobky.

Aktuální situace (COVID-19):

K 5. březnu 2021 bylo na Ukrajině za posledních 24 hodin zaznamenáno:

  • 10.155 nových případů (z toho 577 dětí a 345 zdravotnických pracovníků)
  • hospitalizováno 3.355 lidí
  • zemřelo 172 pacientů
  • uzdravilo se 4.149 lidí
  • provedených testů: 83.756 (PCR – 40.393, ELISA – 16.127, rychlé antigenní testy – 27.236).

Za posledních 24 hodin byl největší počet potvrzených případů zaznamenán v Kyjevě (910), Vinnycji (816), Zakarpatsku (748), Ivanofrankivské oblasti (737) a Žytomyrské oblasti (695).

Za celé období pandemie na Ukrajině:

  • celkem 1.384.917 případů
  • uzdravili se 1.191.022 osoby;
  • zemřelo 26.763 pacientů
  • Celkem provedených testů PCR: 7.062.386.

Dne 3. března 2021 vstoupila oblast Žitomiru jako již třetí region (po regionech Ivano-Frankivsk a Černovice) do tzv. „červené zóny“ - nejvyšší úroveň epidemiologického nebezpečí.

Od středy je v regionu zakázáno:

  • provoz stravovacích zařízení (s výjimkou cílených dodávek a výdejních okének);
  • provoz nepotravinářských trhů a obchodů;
  • školy přecházejí na dálkové studium, s výjimkou mateřských škol a 1.- 4. ročníků ZŠ;
  • jsou zrušeny všechny veřejné akce;
  • nákupní a zábavní centra, kina, divadla, tělocvičny, bazény.

Omezení jsou zavedena ve všech okresech regionu Žitomir.

Dynamika výskytu koronaviru se rychle zhoršuje. Za poslední měsíc se počet nakažených osob ztrojnásobil. Nemocnice v regionálním centru jsou přeplněné. K ubytování pacientů se používala stará a dokonce vyřazená lůžka.

Po dobu „červené zóny“ jsou dopravní spojení v regionu omezena. Autobusové, železniční a letecké trasy byly pozastaveny. Městská hromadná doprava funguje v režimu zvláštních jízdenek.

Podle ukazatelů ministerstva zdravotnictví z 2. března je ohroženo 9 krajů. Kvůli zhoršení epidemiologické situace byla „oranžová“ úroveň epidemiologického nebezpečí přidělena regionům Vinnitsa, Donetsk, Zakarpatská oblast, Záporoží, Kyjev, Lugansk, Nikolaev, Rivne a Ternopil.

 

Yegor Reshetnyk
místní zástupce pro zemědělství na Ukrajině
Mobil: +380 99 098 3335, E-mail: cz.ukrexport@meta.ua

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.