Kazachstán jako nový dodavatel banánů?

18. 8. 2023

Společnost GenGroup Qazaqstan vybudovala v regionu Turkestán (jih země) na ploše 5,3 hektaru skleníkový komplex s banánovníky. Odrůda banánů byla speciálně vyšlechtěna a přizpůsobena kazašským klimatickým podmínkám. 

V nejbližší době se skleník rozšíří o dalších pět hektarů, což umožní produkovat asi 1000 tun banánů ročně. Zmíněná společnost plánuje provést za 6-8 měsíců první sklizeň. Kromě tohoto exotického ovoce se ve sklenících budou pěstovat rovněž rajčata a jahody.

Kazachstán zažívá boom ve výrobě šťáv

Produkce ovocných a zeleninových šťáv se v Kazachstánu v prvním pololetí r. 2023 meziročně zvýšila o 21,4 % na 36,3 mil. litrů.

Z celkové produkce šťáv tvořily ovocné šťávy 34,4 mil. litrů (meziroční nárůst o 22,9 %), z čehož 14,2 mil. litrů činila pomerančová šťáva, 7,3 mil. litrů jablečná šťáva a 985 tis. litrů ananasová šťáva. Pokud jde o produkci zeleninových šťáv, ta činila něco málo přes 1,8 mil. litrů a jednalo se především o rajčatovou šťávu.

 

Zpracoval:

Artyom Lukasov
zahraniční spolupracovník Ministerstva zemědělství v Kazachstánu
Tel: +7 701 515 0541, E-mail: artom_lukasov@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.