Masný průmysl Braća PIvac buduje nový výrobní závod v Bosně a Hercegovině

Podle informací portálu „e-Kapija“ společnost Braća Pivac (Bratři Pivac) buduje v Ljubuškom nový výrobní závod, čímž posílí svoji pozici na trhu masných výrobků v Bosně a Hercegovině.

Braća Pivac současně dokončuje akvizici společnosti Celjske mesnine ve Slovisnku. Součástí převzetí je i Pršutarna Lokev, která vyrábí pršut a trvanlivé salámy. Závod v Celje pak zpracovává maso a vyrábí i další polo trvanlivé výrobky například mortadelu. Společnost Braća Pivac se tak investicí v Bosně a Hercegovině a akvizicí ve Slovinsku stává významným regionálním hráčem v oblasti masného průmyslu, protože je zároveň jedničkou v masném průmyslu v Chorvatsku. V Chorvatsku, kde je Masný průmysl Braća Pivac největší zpracovatel masa, této společnosti patří, také druhý největší zpracovatel PPK Karlovac a také pátá největší firma v oboru Masný průmysl Vajda. Firmy ze skupiny Braća Pivac navíc začínají ohrožovat dodávky českých výrobců do zemí západního Balkánu, kde například nahradily v srbském LIDLu českého dodavatele šunky Le&Co.

SRBSKO se potýká s nebývale vysokým napadením rostlin hrachu virovými chorobami

V Srbsku proběhla první sklizeň raných odrůd hrachu a nyní již i pozdnější odrůdy dozrávají do fáze sklizně. Většina osetých ploch je však napadena různými viry, především však virusem výrůstkové mozaiky hrachu. Odhaduje se, že je napadeno více než 50% osetých ploch, a to bude mít značné dopady na výnosy ze sklizně hrachu. S tímto problémem se na svých polích a polích kooperantů setkávají největší srbští zpracovatelé hrachu společnosti FRIKOM a ARETOL a podobná situace je také u společnosti Flora, která je součástí agrokombinátu PIK Bečej. Je možné, že tyto firmy budou muset nakupovat hrách i mimo Srbsko, tak, aby doplnily plánovanou produkci. Ke značnému rozšíření virů na kulturách hrachu přispěly, dle srbských agronomů, i klimatické změny, kde letos byla velmi mírná zima a již v únoru byly teploty nad 20 stupňů celsia. Velmi brzo se na polích letos objevily i mšice, které jsou přenašeči virů, a napadené byly rostliny hrachu již v první rané fázi vývoje. Teplotní změny, kdy půda přes zimní období nevymrzá, a jednotlivé viry snáze přežívají zimu, vedou k tomu, že v Srbsku bude potřeba hledat odrůdy hrachu rezidentní na viry.  Je také možné, že se teplotní pásmo bude posouvat více na sever a tyto změny mohou v budoucnosti postihnout i Českou republiku.  Bude proto potřeba šlechtit odrůdy více odolné na virová onemocnění, a to může být příležitost pro české šlechtitelské stanice.

Zpracoval:
Vladimír Váňa
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě
Tel: +420 702 169 425, E-mail: vladimir.vana@mzv.gov.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.