Kanadský boj proti africkému moru prasat

Kanadská federální vláda vyčlenila 9,6 milionu kanadských dolarů (cca 160 mil. Kč) na prevenci šíření afrického moru prasat (AMP). Finanční prostředky získá 29 projektů, které mají za cíl zabránit zavlečení nákazy do chovu prasat.

Opatření směřují na zlepšení biologické bezpečnosti, regulaci populace divokých prasat, modernizaci stávajících jatek, sektorové analýzy nebo vzdělávací aktivity. Profesní sdružení chovatelů a exportérů prasat (Canadian Pork Council) získalo rovněž finanční prostředky na vývoj ASFMeter, tedy přenosného a cenově dostupného nástroje pro rychlou diagnostiku AMP v terénu.

Kanada vyváží ročně zhruba dvě třetiny své produkce vepřového masa a necelých 7 milionů kusů živých prasat. V roce 2023 dosáhl vývoz vepřového masa hodnoty 4,7 miliardy kanadských dolarů (cca 78 mld. Kč). Kanadská vláda si proto uvědomuje rizika pro celý sektor a fakt, že zjištění AMP v Kanadě by okamžitě zastavilo vývoz vepřových výrobků a živých prasat.

Společnost Loblaws podepisuje kodex chování obchodních řetězců

Kodex chování, o kterém jsme již dříve informovali, má za cíl stanovit pravidla pro spravedlivé jednání mezi obchodními řetězci a dodavateli a pomoci narovnat podmínky v dodavatelském řetězci. Jeho příprava začala již v roce 2021. V posledních měsících se jeho finalizace dostala do patové situace, protože poslední dvě významné společnosti Loblaws a Walmart odmítly kodex podepsat s tím, že by to vedlo ke zvýšení cen potravin.

Nyní společnost Loblaws oznámila, že kodex chování podpoří. Jeho revidované znění považuje za spravedlivé pro všechny články dodavatelského řetězce. Je nicméně otázkou, nakolik pozici Loblaws změnila spíše výrazná kritika na sociálních sítích.

Aktuální vývoj přivítali Lawrence MacAulay, federální ministr zemědělství, a Andre Lamontagne, quebecký ministr zemědělství, rybolovu a potravinářství. Ve společném prohlášení vyzvali ostatní velké řetězce, aby se ke kodexu připojily. Tato výzva nicméně evidentně směřuje ke společnosti Walmart, která jako jediná z pěti nejvýznamnějších řetězců v kodexu chybí. 

Zpracoval:
Filip Lameš
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Ottawě
Mobil: +420 602 371 010, E-mail: filip.lames@mze.gov.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.