Finanční pomoc Světové banky Libanonu ve výši 300 milionů USD

2. 6. 2023

Světová banka pošle v měsíci červnu 2023 částku 300 milionů dolarů do Libanonu, zemi, která prožívá jednu z nejhorších ekonomických a finančních krizí v historii.

Finanční balíček rozšíří hotovostní převody po dobu 24 měsíců a podpoří rozvoj jednotného systému poskytování potravinové pomoci v Libanonu. Za současného stavu libanonského hospodářství je nabízená pomoc zlomkem toho, co Libanon potřebuje, aby se vyrovnal s katastrofou, která uvrhla tři čtvrtiny jeho populace do chudoby. Snahy o zajištění větší finanční pomoci ze zahraničí se zatím nenaplnily a libanonská ekonomika zůstává ve volném pádu od doby, kdy bankovní krize vyprázdnila vládní pokladnu a v roce 2020 nesplatil Libanon, poprvé ve své historii, mezinárodní dluh ve výši 30 miliard USD. Masivní devalvace místní měny zhoršila nepříznivou situaci Libanonců tím, že vymazala jejich celoživotní úspory a v podstatě zastavila nejenom chod domácností, ale celého veřejného sektoru. Oficiálně přiznaná devalvace v Libanonu učinila z místní měny LBP nejméně cenou měnu na světě. Světová banka odhaduje, že reálná hrubá domácí produkce Libanonu se od roku 2018 snížila o téměř 40 procent a zcela tak vymazala předcházejících 15 let hospodářského růstu. Meziroční inflace se v dubnu 2023 přiblížila 270 procentům. Nový balíček finanční pomoci Libanonu je součástí původně schváleného programu Světové banky z ledna 2021, který měl za cíl zvládnout dopady ekonomické krize i pandemie koronaviru.

Zdroj: Ministerstvo financí Libanonu

 

Zpracoval:

Petr Sochor

zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bejrútu

Mobil: 00961 70 258 310, E-mail: petr_sochor@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.