Díky produkci Brazílie čelí japonský vývoz hovězího masa do USA poklesu a zavedení vyšších dovozních cel

9. 6. 2023

Vývoz japonského hovězího masa v loňském roce poklesl kvůli americkým celním kvótám. Klesající trend je patrný i v letošním roce. Vývoz hovězího masa se v roce 2022 snížil o 4 % na 52 miliard jenů (372 milionů dolarů), což byl první pokles za poslední dva roky.

A to i přesto, že celkový japonský vývoz zemědělských, lesnických a rybářských produktů vzrostl o 14 % na 1,4 bilionu jenů. Tento celkový vývoz dosáhl již desátý rok po sobě rekordu, k čemuž přispělo především zvýšení vývozu hřebenatek o 42,4 % a whisky o 21,5 %.

Japonské prémiové hovězí maso wagyu je v zámoří oblíbené a dodávky hovězího masa dosáhly v roce 2021 rekordní hodnoty 54 miliardy jenů - o 86 % více než v předchozím roce a 15krát více ve srovnání s předchozím desetiletím. Cílem vlády je do roku 2025 dosáhnout hodnoty ročního vývozu hovězího masa 160 miliard jenů.

USA byly největším trhem pro japonské hovězí maso a před náhlým nedávným poklesem tvořily pětinu vývozu. Washington uplatňuje systém celních kvót, v jehož rámci je stanoveno clo na 4,4 centů za kilogram, dokud se nenaplní kvóta 65 tis. tun. Vývoz hovězího masa nad rámec této kvóty je zatížen clem ve výši 26,4 %.

V loňském roce prudce vzrostl brazilský vývoz do USA a Japonsko tak mělo méně prostoru pro dovoz hovězího masa do země. Podobná situace se opakuje i letos, kdy dle sdělení ministerstva zemědělství USA byla kvóta pro rok 2023 již vyčerpána. Od ledna do března připadalo na Brazílii 84 % kvóty, a tak od května bylo opět zavedeno clo ve výši 26,4 %.

Japonští chovatelé hospodářských zvířat uvádějí, že USA jsou jejich hlavním vývozním trhem a vysoké clo má na obchod velký vliv. Proto se ministr zemědělství T. Nomura setkal se svým americkým protějškem T. Vilsackem před setkáním ministrů zemědělství skupiny G7 zemí a vyzval USA, aby přehodnotily rámec celních kvót.

Slibným trhem je Čína, ale Japonsko se i zde potýká s překážkami. Čína a USA jsou největšími trhy pro dovoz hovězího. Peking ale omezuje dovoz z Japonska od roku 2001 kvůli výskytu BSE. Omezení skončilo na konci roku 2019, kdy byla zavedena domácí pravidla bezpečnosti potravin, ale jednání mezi Japonskem a Čínou v této věci uvázla na mrtvém bodě.

 

Zpracovala:

Irena Leopoldová

zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR v Tokiu

Mobil: ČR: +420 773 743 880, E-mail: irena_leopoldova@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.