13. 6. 2012 - Materiály na jednání vlády

12. 6. 2012

Informace o materiálech, které předkládá Ministerstvo zemědělství.

Bod č. 15, k projednání s rozpravou

Identifikace a návrh na zabezpečení finančních prostředků na přípravu a realizaci řešení protipovodňové ochrany v povodí řeky Bečvy

Vláda schválila zahájení přípravy a realizace řešení protipovodňové ochrany v povodí řeky Bečvy pomocí technických a přírodě blízkých opatření, včetně suché nádrže Teplice, s respektováním územní ochrany vodního koridoru Dunaj – Odra - Labe. 

Předkládaný materiál shrnuje základní informace o zájmovém území, sledované v koncepci ochrany před povodněmi a jeho současném stavu. Shodně s koncepcí kraje a dokumenty plánování v oblasti vod se za klíčové opatření pro ochranu životů a majetku v hustě osídleném území v údolí Bečvy s pozitivním účinkem i pro navazující úsek řeky Moravy považuje soubor opatření v ploše povodí a na vodním toku včetně retence povodňových průtoků suchou nádrží Teplice.

Povodí řeky Bečvy je území, které je z hlediska povodňových rizik jedním z nejexponovanějších v České republice. Katastrofální povodeň v červenci 1997 měla devastující účinek na sídla v povodí Bečvy i v navazujícím úseku řeky Moravy a byla impulsem pro hledání koncepce ochrany před povodněmi.

Míra ochrany před povodněmi byla v profilu pod plánovanou suchou nádrží Teplice stanovena na padesátiletou vodu. Souběžně s realizací 1. etapy protipovodňových opatření bude, počínaje rokem 2013, zahájena přípravná fáze 2. etapy, zahrnující projektové a průzkumné práce suché nádrže Teplice, která by ochranu ještě zvýšila na úroveň povodně z roku 1997, tj. na více než stoletou vodu.

K zabezpečení finančních prostředků budou využity dotační tituly Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí. Celkové náklady na přípravu a realizaci protipovodňové ochrany v povodí řeky Bečvy se předpokládají ve výši cca 5,8 miliard korun.

Bod č. 18, bez rozpravy

Výroční zpráva o činnosti Státního zemědělského intervenčního fondu a čerpání finančních prostředků za rok 2011

Státní zemědělský intervenční fond významně přispěl svou činností v roce 2011 k realizaci opatření Společné zemědělské politiky, a to v souladu se všemi nařízeními EU a nařízeními vlády ČR vydanými k provádění Společné zemědělské politiky.

Celkem bylo v rámci přímých plateb vyplaceno 19, 9 miliard korun, z toho 2, 1 miliardy ze státního rozpočtu a 17, 8 miliard korun z rozpočtu EU.

V roce 2011 bylo na podporu spotřeby školního mléka vyplaceno celkem 53, 6 milionů korun. Do projektu se zapojilo více než půl milionu žáků. Mimořádnou dotaci obdrželi například producenti ovoce a zeleniny. Dostali 5, 4 milionů korun na podporu odbytu zeleniny, který dočasně snížily obavy z nákazy bakterií Escherichia coli.

V roce 2011 byla spuštěna tři kola příjmu žádostí o dotaci z Programu rozvoje venkova (12., 13. a 14. kolo). Celkem bylo v roce 2011 na Program rozvoje venkova vynaloženo 13,  8 miliardy korun.

SZIF pokračoval v marketingové podpoře projektu KLASA a kontroloval využívání dotací.

Na další období je pro SZIF jako Platební agenturu prioritou zajistit administraci a kontrolu plateb z Evropského zemědělského záručního fondu, Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova a Evropského rybářského fondu dle platných nařízení EU a příslušných nařízení vlády ČR.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.