přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Vietnam představuje další vakcínu proti africkému moru prasat

3.2.2023

V polovině roku 2022 se VSR prohlásila za první zemi světa, která vyrobila komerční vakcínu proti africkému moru prasat (ASF). Název vakcíny byl NAVET-ASFVAC od společnosti NAVETCO.

Ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova VSR to tehdy označilo za monumentální událost s tím, že do konce roku 2022 budou ve Vietnamu vyvinuty další 2 vakcíny proti ASF. Při očkování novou vakcínou však docházelo k masovým úhynům prasat.

Nyní přichází další vakcína AVAC ASF LIVE společnosti AVAC Vietnam. Tato vakcína se má vyrábět v množství několika milionů dávek za měsíc. Vakcína AVAC ASF LIVE obsahuje živý (genetickou modifikací) oslabený vir, který je kultivovaný na médiu buněčné linie DMAC vyvinuté společností AVAC Vietnam. Vakcína se doporučuje aplikovat ve věku 8–10 týdnů, po 2–4 týdnech začnou prasata vykazovat protilátky a ochrana trvá přibližně 4 měsíce.

Většina testů probíhala na farmách společnosti CP Vietnam. Po podání více než 600 000 dávek poskytla údajně vakcína AVAC ASF LIVE prasatům na většině farem dobrou imunitní odpověď (95 %) a nedocházelo k žádným incidentům.

Na nedávné schůzce Veterinární správy VSR s firmami AVAC Vietnam a CP Vietnam nařídil náměstek ministra zemědělství a rozvoje venkova, aby se urychleně dokončila poslední fáze testování a během února 2023 se uvedla na trh nová vakcína proti africkému moru prasat „made in Vietnam“. Ředitel veterinární správy poblahopřál k počátečnímu úspěchu společnosti AVAC Vietnam a upozornil, že vakcína stále obsahuje určitá rizika, protože od června do listopadu 2022 bylo testováno pouze 4 z 10 šarží vakcín.

Během 100 let bylo celosvětově vypracováno více než 4 000 vědeckých výzkumů souvisejících s virem ASF, ale zatím neexistuje žádná účinná vakcína.

 

Zpracoval:
Luboš Marek
místní spolupracovník Ministerstva zemědělství ve Vietnamu
Tel: +84 904 099 562, E-mail: commerce_hanoi@mzvcz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem