Povinnosti pro internetové prodejce rostlin

Internetový obchod u rostlin, rostlinných produktů, osiva či sadby představuje z fytosanitárního hlediska určité riziko šíření škodlivých organismů. Tento způsob prodeje donedávna nebyl úředně dostatečně prověřován a stejně tak nebyl plně kontrolován původ rostlin a jejich zdravotní stav. Důvodem je fakt, že dřívější fytosanitární legislativa tento druh prodeje nezohledňovala a internetové obchody byly poněkud přehlíženy. Neexistovala žádná databáze e-shopů, které se zabývají prodejem rostlin a rostlinného materiálu, a to činilo obchodníky těžko dohledatelnými.

Největší riziko v této sféře představují obchodníci, kteří rostlinné zboží pouze překupují, často z neznámých zdrojů, a zákazník tak nemusí mít šanci se dozvědět nic o původu a zdravotním stavu rostlin. To může přispívat k šíření nepůvodních či dokonce karanténních škodlivých organismů.

Situace se výrazně změnila od 14. prosince 2019, kdy nabylo účinnosti nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/2031 o ochranných opatřeních proti škodlivým organismům rostlin, které řeší problematiku internetového obchodu hned v několika článcích, konkrétně čl. 45, 55, 65 a 81.

Nejvýznamnější změnou je, že pro provozovatele internetových obchodů s rostlinami (s výjimkou semen určitých rostlin) je jasně stanovena povinnost registrace pro rostlinolékařské účely. Dále je stanovena povinnost opatřovat určité rostlinné komodity při internetovém obchodování rostlinolékařským pasem. Dodáním rostlinolékařského pasu k zakoupenému zboží je pak značně omezeno nebezpečí šíření karanténních nebo nepůvodních škodlivých organismů. Nařízení dále ukládá provozovatelům internetových obchodů povinnost poskytovat zákazníkům stanovené informace o fytosanitárních předpisech EU, a to alespoň prostřednictvím internetu.

Podle prováděcího nařízení Komise (EU) 2019/2072, kterým se stanoví jednotné podmínky pro provádění nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/2031, pokud jde o ochranná opatření proti škodlivým organismům rostlin, podléhají pasové povinnosti všechny rostliny určené k pěstování a některá osiva. Seznam komodit, na které se vztahuje pasová povinnost, je uveden v příloze XIII tohoto prováděcího nařízení.

Procesní záležitosti úpravy této regulace v ČR, týkající se registrace pro rostlinolékařské účely a rostlinolékařských pasů, jsou stanoveny v zákoně 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a ve vyhlášce č. 5/2020 Sb., o ochranných opatřeních proti škodlivým organismům rostlin. Bližší informace, týkající se registrace a rostlinolékařských pasů, jsou uvedeny na webových stránkách ÚKZÚZ Fytosanitární režim EU, konkrétně:

Povinnosti dopravců, poštovních služeb a internetových prodejců a jiných profesionálních provozovatelů, kteří jsou zapojeni do prodeje prostřednictvím smluv uzavřených na dálku

a dále 

Registrace a oprávnění k vydávání rostlinolékařských pasů
Doplňující Informace k registraci a oprávnění k vydávání RL pasů

Podmínky vystavení RL pasů ÚKZÚZ
 


 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.